Таємниці Старої Лаври. Молитва до Митрополита

19 лютого 2017 р. Б. в конференцзалі Львівської Духовної Семінарії Святого Духа відбувся благодійний вечір “Таємниці Старої лаври або молитва до Митрополита”. Це благодійний проект художників, митців та небайдужих львів’ян для збору коштів на відновлення Свято-Іванівської Лаври Студійського Уставу УГКЦ.

Вечір відкрив молитвою за Україну ректор Львівської Духовної семінарії Святого Духа отець Ігор Бойко.

З вітальним словом виступив і поблагословив  учасників та гостей преосвященний владика Київської Архієпархії УГКЦ Йосиф Мілян.

Настоятель Свято-Іванівської Лаври Студійського Уставу УГКЦ, ієромонах д-р Юстин Бойко розповів 90-літню історію Свято-Іванівської Лаври, яка була заснована Митрополитом Андреєм Шептицьким в 1927 р., він придбав землі і будинок і передав їх для монастиря, щоб монахи молилися і працювали.

Аби монастир повноцінно міг виконувати свою місію потрібна була церква, яку спочатку думали збудувати, але за порадою директора Національного музею Іларіона Свєнціцького та мистецтвознавця Михайла Драгана, Митрополит Андрей Шептицький вирішив в 1930 році перенести до Лаври Церкву святого Миколая зі села Кривка, що на Турківщині. Церква була збудована ще в 1763 , тричі її підпалювали, але, на щастя, вона не згоріла, а 1931 році, завдяки Митрополиту Андрею Шептицькому, її освятили вже на новому місці і віддали під покров Премудрості Божої. Ця церква стала центральним храмом Свято-Іванівської Лаври, а також одним з  найулюбленішим місцем  відпочинку у Львові – Кайзервальд, , де збиралися і збираються по сьогоднішній день, львів’яни і гості міста,   особливо на Великдень, Різдво та вихідні дні.

Так було до 1946 року, коли радянська влада ліквідувала УГКЦ і монастир, монахів арештували. Лише через 20 років, в 1966 році, за ініціативи працівників Львівського музею етнографії та художнього промислу, на території монастиря створили відділ  народного будівництва, який через 5 років реорганізували у Музей народної архітектури та побуту “Шевченківський гай”.

Після відновлення Незалежності України монахи-студити повернулися до своєї обителі, спочатку вони розмістилися в приміщенні сільської школи, на території музею,  потім влада передала приміщення колишньої монастирської пральні, яка після реконструкції стала основним монастирським домом, а молилися в Церкві Премудрості Божої.

Через якийсь час під опіку монахів-студитів передали сакральні об’єкти, які є на території Музею. З того часу монахи зберігають їх разом з музейниками і реставраторами, реставрують. Дуже багато вже зроблено, а ще  дуже багато треба зробити, щоб відродити і зберегти духовні та культурні надбання українського народу. Для цього потрібні немалі кошти, тому організовують доброчинні заходи.

Ось такі таємниці Старої Лаври.

В музичних паузах грав Духовий оркестр Львівської духовної семінарії Святого Духа та співала знаменита “Пікардійська терція”.

Гостями вечора були також військові з АТО, десантники, які дякували монахам та отцям за їх фінансову допомогу, яку монастир збирає, молитовну та духовну підтримку військових.

Отець Юстин Бойко нагородив організаторів, меценатів, жертводавців та активних учасників доброчинного вечора грамотами та подарунками.

На кінець вечора відбувся аукціон, на який було виставлено багато картин та художніх творів відомих та молодих митців.

 Підготувала Леся Луць