В травні 2019 року впродовж трьох днів лікарі АЛК подорожували Чернігівщиною, відвідали Качанівку, Тростянець, Чернігів, Ніжин, Батурин, Крути.

                Палацово-парковий ансамбль “Качанівка” – перлина садибної архітектури ХVIII-XiXст., до якого входять один з найгарніших палаців України (1771-1780 рр.) два флігелі, альтанка М.Глінки, Георгіївська церква (1817-1826 рр.). Навколо палацу є прекрасний парк, дванадцять ставків з містками. Цей комплекс за свою історію мав не одного власника, спадкоємця, але найбільше приклався до розбудови та збереження, як палацу, так і парку рід Григорія Тарновського, його сина Василя, а після смерті Тарновського молодшого – П. Харитоненка підприємця, власника цукрових заводів цього регіону, мецената. В Качанівці часто зустрічались знамениті  українці: письменники, композитори, філософи, художники (Т.Шевченко, М.Костомаров, М.Максимович, М.Гоголь, М.Глінка, В.Маковський, М.Вовчок, Д.Яворницький, І.Рєпін). Тут народжувались шедеври (М.Глінки “Руслан і Людмила”, І.Рєпіна “Запорожці”, “Вечорниці”), а Т.Шевченко неодноразово перебував у Качанівці, дружив з родиною Тарновських і дарував свої твори (картину “Катерина”, “Гайдамаки” , “Кобзар”).

                Ще одна перлина Чернігівщини – Державний дендрологічний парк “Тростянець” НАН України. Унікальна всесвітньо відома пам’ятка садово-паркової архітектури ХІХ ст. , створена волею і коштами відомого на теренах Російської імперії Івана Скоропадського за зразком французького парку Ротшильда. Останнім власником маєтків Тростянця був його внук Павло Скоропадський – останній Гетьман України буремного 1918 р.. Цей чудовий дендропарк – це більше, ніж 400 видів різних дерев, рослин, кущів, десятки озер, а також пам’ятник засновнику парку І.Скоропадському.

                Місто Чернігів – друга столиця Русі, столиця колись сильного і багатого князівства, яке славилось на весь світ величчю храмів, розвитком науки та мистецтва.

                Особливо всіх зачарувала екскурсія “Валом” навколо княжого дитинця та огляд храмів: Свято-Преображенського Собору (1036 р.), який слугував князівською усипальницею; Собор Бориса і Гліба (1123 р.), церква Параскеви П’ятниці (ХІІ-ХІІІ ст.); Чернігівського колегіуму (1700 р.); а також монастирів: Єлецького з Успенським  собором (ХІІ ст.), де знаходиться чудотворна ікона Матері Божої Чернігівської; Троїцького з Ільїнською церквою (ХІІІ ст.) і Антонієвими печерами довжиною 300 м і підземною церквою Святого Антонія, яка має унікальну акустику і є найбільшою підземною церквою Європи. Храми і монастирі будувались за гроші Івана Мазепи та Івана Самойловича.

                Місто Ніжин – один з найбільших колишніх торговельних центрів України, відомий своїми огірками, цікавими соборами, св. Миколая (1669 р.), біля якого пройшла знаменита “Чорна рада”, собор Благовіщення (1716 р.), церква Всіх Святих (1780р.). В Ніжині оглянули музей – комплекс поштової станції (ХVІІІ), який зберігся до наших днів з цікавими експонатами, але потребує реставрації і ремонту. В УГКЦ Петра і Павла о.Корнилій (Віктор Яремак) з о.Романом, настоятелем цього храму, відправили для нас Службу Божу.

                Гетьманська столиця Батурин – резиденція гетьманів, де з 1669 року розміщувались і функціонували вищі урядові установи, мешкали козацькі старшини, які розбудовували місто, зводили храми. В 1708 році Батурин був зруйнований російськими військами, але не назавжди. Завдяки гетьману Кирилу Розумовському був відновлений і вдруге став столицею козацької держави та назавжди залишився символом нашої державності. З 1944 року – це історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця” у складі якого перебувають 39 об’єктів унікальних пам’яток історії, архітектури та природи. У 2008 році на виконання Указу Президента України Віктора Ющенка на історичному місці була відтворена Цитадель Батуринської фортеці, де постали: Гетьманський будинок, Церква Воскресіння Господнього, скарбниця, криниця, оборонні вали, три вежі, одна з яких проїздна з містком через рів, будинок Генерального суду Гетьманщини, єдиної будівлі, яка збереглася після захоплення Батурина російським військом, про що писав Т.Шевченко в поемі “Великий льох”. На території Цитаделі встановлено величезний кам’яний хрест з бронзовою фігурою розп’ятого Ісуса Христа з одного боку, а з другого – копія ікони Матері Божої ,обрамленої терновим вінком. Оригінал ікони було знайдено під час  археологічних розкопок на місці зруйнованого храму і знаходиться в Музеї археології  Батурина. Хрест – це пам’ятник жертвам Батуринської трагедії, в якій загинуло від рук карателів 14 тисяч захисників та мирних жителів Батурина. А ще заповідник  “Гетьманська столиця” прикрашає величезний пам’ятник ” Гетьмани. Молитва За Україну” (Д. Ігнатович, І. Самойлович, І. Мазепа, П. Орлик, К. Разумовський, діяльність яких пов’язана з Батурином) .Відроджений Батурин належить до символів українського духу, які має відвідати кожен українець.

                Крути – залізнична станція, на якій близько 300 українських студентів та гімназистів дали нерівний бій більшовицькій армії генерала Муравйова, дивлячись смерті в очі вони співали гімн України. На місці бою українських лицарів встановлено монумент, та створено музей у вагончиках потяга тих часів, де виставлені документи, фото, одяг гімназистів.

               Перебуваючи три дні на Чернігівщині, ми побачили красу української природи, велич архітектури, древність історії ще однієї частини нашої багатої на історичні, як трагічні, так і переможні події України, повернулись додому з дуже гарними враженнями від всього побаченого і почутого від щирих патріотів своєї справи – екскурсоводів.

Підготувала Леся Луць

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17