Portrait of a happy mature man and woman carrying kids on back

Природні методи планування сім’ї

Сьогодні в світі зростає інтерес до методів природного планування сім’ї. Їх також називають, методами розпізнавання плідності. Плідність чоловіка і жінки суттєво відрізняються. Якщо здоровий чоловік плідний від періоду статевого дозрівання до глибокої старості, то жіноча плідність зумовлена циклічністю процесів у жіночому організмі і триває лише 2-4% від тривалості життя жінки. Фізіологічна неплідність жінки охоплює період до статевого дозрівання та після настання менопаузи. Жінка є неплідною також упродовж суттєвої частки репродуктивного (дітородного) віку. Поки жінка знаходиться у дітородному віці, її організм функціонує циклічно. Жіночий статевий(менструальний) цикл триває від першого дня менструальної кровотечі до останнього дня перед наступною кровотечею. На початку циклу в яєчнику починає дозрівати чергова яйцеклітина, близько середини циклу відбувається овуляція (вивільнення яйцеклітини з фолікула і вихід з яєчника). Яйцеклітина потрапляє в нижню частину маткової труби. Після овуляції яйцеклітина живе лише 24 години. Зачаття дитини може відбутися лише протягом однієї доби у менструальному циклі жінки. Чоловічі статеві клітини, сперматозоїди, за наявності певних умов можуть жити у статевих шляхах жінки від одного до семи днів. Таким чином, плідність подружньої пари обмежується кількома днями менструального циклу жінки: це – день овуляції плюс кілька днів до її настання. Якщо подружня пара поки що не планує народження дитини, статеве співжиття обмежується тільки неплідним періодом циклу. При наявності бажанні народити дитину, подружня пара може обрати для співжиття плідний період-час, коли ймовірність зачаття найвища.

Зацікавленість методами розпізнавання плідності викликана екологічними причинами, відсутністю шкоди для здоров’я, релігійними,етичними та моральними поглядами, позитивним впливом на розвиток гармонійного подружнього життя. Кожна подружня пара має право на повну та вичерпну інформацію, стосовно репродуктивного здоров’я, має право знать все про свою індивідуальну плідність у кожен день репродуктивного періоду свого життя. Ретельне спостереження за своїм циклом дозволяє точно визначити час зачаття дитини, що має велике значення для його внутрішньоутробного розвитку та підготовки до пологів. Нерегулярний менструальний цикл не є перешкодою для використання методу. Межі плідної фази циклу визначаються за ознаками, які легко спостерігаються та інтерпретуються. Метод дозволяє визначити час найкращий для зачаття дитини, що має особливо велике значення у випадках зниженої плідності, яку іноді плутають з безпліддям.

Природні методи планування сім’ї, на відміну від усіх інших методів запобігання незапланованої вагітності, не передбачають ніяких сторонніх втручань у жіночий організм. Вони базуються на самоспостереженні за ознаками власного тіла, аналізі тих ознак, та визначенні плідних і неплідних днів у жіночому циклі на підставі цього аналізу. Як свідчить статистика ООН, сьогодні методи розпізнавання плідності використовують 25% населення земної кулі репродуктивного віку (600-700 мільйонів).

Історія природних методів планування сім’ї почалася у 20-х роках XX ст. з досліджень японського лікаря Кюсаку Огіно та австрійського гінеколога Германа Кнауса. Метод, запропонований ними, має назву метод Огіно-Кнауса, або календарний метод. За цим методом період плідності підраховується на основі тривалості останніх 12 попередніх циклів, виходячи з того, що тривалість другої фази циклу (від овуляції до початку наступної менструації) завжди стала і становить 12-16 днів. Час показав невисоку надійність календарного методу і він втратив свою актуальність.

Сьогодні, згідно з поділом ВООЗ, розрізняють такі методи природного планування сім’ї: календарний (метод Огіно-Кнауса); однопоказникові методи-температурний (метод Дюрінга), слизовий або овуляційний (метод Білінгса); багатопоказниковий, або інакше симпто-термальний метод. У світі існують дві асоціації, які розповсюджують природні методи планування сім’ї. Перша (IFFLP) пропагує симпто-термальний метод, (об’єднує специалістів Австрії, Німеччини, Англії, Франції, Італії, США). Друга асоціація (WOOMB) навчає методу Біллінгса (головним чином в Австралії, Африці, Латинській Америці).

Мета будь-якого методу розпізнавання плідності – інформація, яка дає психологічний комфорт і можливість для правильного прийняття рішення, відповідно планам і можливостям родини. Використання методів розпізнавання плідності не суперечить жодної культурної чи релігійної традиції. Метод дає лише інформацію, необхідну кожній родині, а використання цієї інформації залежить від умов, в яких живе конкретна сім’я і традицій, яких дана сім’я дотримується.


Симпто-термальний метод

В 50-60-х роках ХХ ст. наукові працівники почали поєднувати разом різні прояви жіночої плідності, які доступні самоспостереженню. Вперше цей метод висвітлив у 1965 році австрійський лікар Йозеф Ретцер. Цей багатосимптомний метод об’єднує у собі такі методи як, температурний, Білінгса та календарний. Добре вивчений багатосимптомний метод дає 99% надійності та не завдає шкоди здоров’ю. Існують різні модификації цього методу:

  • метод Ретцера (австрійський);
  • метод подвійного контролю (бірмінгемський, старий і оновлений);
  • польський метод (Терези Крамарек);
  • метод Ліги Подружжя Подружжю (американський).

Вони відрізняються лише деталями, кожен має свої правила, котрих треба дотримуватися, щоб досягти надійності. Ми у коледжі післядипломної освіти, знайомлячи наших слухачів з природним плануванням сім’ї, використовуємо оновлену модель методу Рецера.

Симпто-термальний метод передбачає фіксування декількох показників плідності жінки. Це базальна температура тіла, спостереження за змінами цервікального слизу, зміна позиції і відкриття шийки матки, а ще інформація про інші фізіологічні показники овуляції – чутливість молочних залоз, кров’янисті виділення з піхви (овуляторна кровотеча), відчуття важкості внизу живота або овуляторний біль, зміна настрою, стан шкіри, тощо.

Жінка починає спостерігати за ознаками власного тіла від першого дня менструальної кровотечі, фіксує зміни ознак у спеціальному листку, який називається цикловим листком, або картою самоспостережень. Аналізуючи ознаки протягом циклу, жінка сама визначає плідні та неплідні дні. У плідний період, якщо зачаття не планується, подружня пара має утримуватися від статевого співжиття, натомість, при бажанні мати дитину за допомогою методу можна визначити найкращий для цього час.

«Для того, щоб природний метод «працював», потрібна співпраця, але вона потрібна і для стабільності самого подружжя. У парах, де жінка спонукає чоловіка до співпраці у близьких стосунках… статевий акт є вираженням глибоких почуттів, вільним вибором, а не використанням іншого для задоволення своєї «непереборної» фізіологічної потреби» (G. Jarvis It makes sense and empowers couples. BMJ 1993).

У коледжі післядипломної освіти знайомство з методами природного планування сім’ї проводиться за програмою, розрахованою на 8 годин.


Програма з дисципліни «Природне планування сім’ї» для слухачів курсів післядипломної освіти

Пояснювальна записка

Стан здоров’я населення та демографічна ситуація в Україні поки що не мають тенденцій до поліпшення. Особливе місце серед чинників, що впливають на ці процеси, належить репродуктивному здоров’ю. Всесвітня організація охорони здоров’я відповідно до Резолюції Всесвітньої Асамблеї ООН з охорони здоров’я 1995 року зазначила, що репродуктивне здоров’я населення є пріоритетною галуззю медицини. Охорона репродуктивного здоров’я – це сукупність профілактичних методів, прийомів і послуг, що впливають на здоров’я та благополуччя населення. Чоловіки і жінки мають право на інформацію та доступ до безпечних, ефективних і прийнятих методів планування сім’ї. У коледжі післядипломної освіти віддається перевага природним методам планування сім’ї. Подружні пари обирають природне планування сім’ї через різні причини, зокрема, нешкідливість для здоров’я, високу надійність, узгодженість з моральними та релігійними переконаннями. Обравши метод через ту чи іншу конкретну причину, подружжя пізніше виявляє, що він має й інші переваги, про які вони раніше не знали, – це розуміння свого тіла та поглиблення сприйняття себе як особистості, поглиблення подружнього зв’язку тощо.

У програмі післядипломної освіти слухачів всіх профілів передбачений 8-годинний теоретичний курс з природного планування сім’ї. Ми переконані, що знання щодо регулювання народження дітей у природній спосіб, яка ґрунтується на природі плідності подружньої пари можуть бути корисними для всіх медичних працівників незалежно від фаху.

Зміст програми

Анатомо-фізіологічні основи плідності чоловіка і жінки.

Будова і функції чоловічої статевої сфери. Особливості статевого дозрівання чоловіків. Гормональна регуляція чоловічої плідності. Відмінність чоловічої і жіночої плідності. Активність сперматозоїдів. Основні причини чоловічого безпліддя.

Будова і функції жіночої статевої сфери. Особливості статевого дозрівання дівчат. Фізіологія менструального циклу. Гормональна регуляція менструального циклу. Тривалість репродуктивного періоду у жінок. Запліднення, імплантація, вагітність. Основні причини жіночого безпліддя.

Аборт. Соціальні, медичні та релігійні аспекти проблеми.

Надійність існуючих методів планування сім’ї та критерії іх  відбору. Історія природних методів планування сім’ї.

Методи контрацепції. Бар’єрні методи контрацепції та сперміциди. Внутрішньоматкова контрацепція. Гормональні методи контрацепції. Невідкладна контрацепція. Позиція христіанської церкви щодо застосування сучасних контрацептивних методів .Побічні ефекти та негативний вплив на здоров’я гормональних контрацептивів, внутрішньоматкових засобів, невідкладної контрацепції.

Історія природних методів планування сім’ї. Календарний метод (метод Кнауса-Огіно), метод спостереження за цервікальним слизом(метод Біллігса), температурний метод (метод Дюрінга). Симпто-термальні методи планування сім’ї. Різновиди симптом-термальних методів планування сім’ї – австрійський (Рецера), бірмінгемський (Дж. Кіплей та А. Флінн), американський (ліги Подружжя Подружжю) та інші.

Основи симпто-термального методу планування сім’ї-спостереження за цервікальним слизом та шийкою матки, спостереження за базальною температурою тіла жінки.

Ознайомлення з цикловим листком (картою самоспостережень). Особливості спостереження за цервікальним слизом. Зміни цервікального слизу в залежності від фази циклу. Занесення спостережень за цервікальним слизом в цикловий листок. Визначення піку слизу. Чинники, які впливають на цервікальний слиз.

Зміни шийки матки в менструальному циклі. Самоспостереження за шийкою матки. Занесення спостережень в цикловий листок.

Визначення поняття «базальна температура». Спостереження за базальною температурою, Побудова «температурної кривої» в цикловому листку. Визначення  початку плідного періоду по температурі. Винятки при спостереженні за температурою. Чинники, які впливають на базальну температуру.

Заповнення карт циклу, аналіз даних термометрії, цервікального слизу та стану шийки матки. Визначення днів плідності та абсолютної і відносної неплідності. Різні види циклів у житті жінки.

Визначення поняття абсолютної та відносної неплідності. Початок і кінець плідного періоду за цервікальним слизом, базальною температурою, шийкою матки. Аналіз різних карт циклів. Різні форми циклів в житті жінки (ановуляторний цикл, цикл з вкороченою лютеїновою фазою). Метод природного планування сім’ї після пологів, аборту, відміни оральних контрацептивів, у клімактеричний період.

Викладачі природного планування сім’ї Львівського медичного коледжу післядипломної освіти