Технологія не нова, але розробка місцевих умільців зробила її доступною для українців

Більше 20 років для лікування ран у всьому світі використовують так звану вакуумну терапію. Основний принцип її дії – створення у рані негативного тиску певного рівня, внаслідок чого з неї видаляється надлишок рідини. А якраз надлишок рідини у рані спричиняє набряк та перешкоджає нормальному кровообігу, провокує накопичення токсинів і брак фагоцитів (клітин-знищувачів інфекції), що врешті призводить до нагноєння та перешкоджає заживленню. 
 

Якщо раніше з цим боролися, висушуючи рану йодом, спиртом, спеціальними мазями, що мимоволі сповільнювало ріст тканин і заростання рани, то тепер проблеми усуває вакуум. Негативний тиск у рані створює спеціальна система, що складається з вакуумної помпи, яка автоматично підтримує у рані сталий негативний тиск, з відповідної пов’язки, дренажів тощо.    

Крім у рази швидшого, ніж при звичайному лікуванні, загоєння ран, виразок, опіків, поверхонь після різного роду операцій тощо вакуумна терапія має ще цілу низку переваг. Хворим не потрібно щодня або й два рази на день змінювати пов’язку, бо при вак-терапії одна пов’язка служить декілька днів. Вона гігієнічна, без неприємного запаху, а її прозорість дозволяє хірургові контролювати стан рани, не заподіюючи при цьому пацієнту незручностей і болю. Зважаючи ж на існування різних модифікацій помпи (вони є не лише стаціонарні, коли хворий мимоволі «прив’язаний» до розетки біля лікарняного ліжка, а й портативні, які можна причепити до пояса або покласти у дамську сумочку) лікуватися можна і вдома. Щоправда, ціна дива немала. Навіть портативна, так звана кишенькова помпа із комплектом пов’язок коштує у середньому 140-220 євро, що робить цю передову технологію для нас фактично недоступною.
 

Допомогти хворим усе ж скористатися її перевагами взявся хірург Університетської клініки – Лікарні швидкої медичної допомоги, доцент Буковинського медуніверситету Олександр Білик.

– Разом із однодумцями – працівниками колишнього заводу «Кварц» сконструювали власну помпу портативного розміру, – каже він. – Це, звісно, не є щось принципово нове. Та на відміну від помп іноземного виробництва, більшість із яких одноразові, нашу можна використовувати багато разів (що суттєво здешевлює її вартість), вона може працювати як на батарейках, так і на акумуляторах, більш потужна та має два режими роботи. Приміром, якщо у хворого стоїть дренаж у плевральній, черевній порожнині чи у сечовому міхурі, то помпа налаштовується на режим дренування, для якого задається інший рівень тиску. Таким чином вона є більш універсальною. 
 
1452268909_1Подбали розробники про ще один нюанс. Іноземні помпи продають з «рідними» перехідниками і комплектуючими, тому що-небудь у них замінити, подовживши тим самим термін служби апарата, неможливо. Натомість чернівецька адаптована під трубки звичайних систем, які можна раз-по-раз замінювати. Зважаючи на ці особливості чернівецької помпи, її не потрібно купувати для кожного пацієнта окремо: кількох цілком достатньо, щоб на роки забезпечити потребу цілого відділення. 
 
За словами керівника групи розробників Костянтина Палагути, над реалізацією ідеї О. Білика працювали більше року. Коли все було готове, провели стендові випробування і випустили першу дослідну партію. 

Використання чернівецької помпи Angela® (апарат назвали на ім’я першої пацієнтки, яку лікували з її використанням) засвідчило ефективність приладу. Так, у жінки, з якою вдалося поспілкуватися у Лікарні швидкої медичної допомоги, за місяць повністю закрилися дві виразки на ногах, які вона доти безрезультатно лікувала п’ять і сім років. Ще один чоловік (до речі, киянин, який приїхав до Чернівців, почувши про застосування тут нової технології) за три місяці зовсім загоїв рани, що не заживали 15 років. З допомогою помпи також простіше гояться опіки, а за рахунок того, що вона забирає з рани всі токсини, у хворих на діабет водночас у рази падає рівень цукру. І це – далеко не всі лікувальні можливості помпи Angela®.  
 

Довідавшись про розробку чернівчан, до клінічних випробовувань помпи Angela® приєдналися хірурги Дніпропетровська, Києва, Тернополя, Івано-Франківська та інших міст. На підставі їхніх пропозицій розробники модернізують свій виріб і хоча про його серійний випуск іще не йдеться, завдяки ініціативі О. Білика та його товаришів сучасна технологія лікування ран стала доступною для буковинців і мешканців інших регіонів.   

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.