Які технології вийдуть на ринок наступного року? Як вони вплинуть на лікування пацієнтів і на медицину загалом? Презентуємо вам топ-10 інновацій, що значно перевершують наявні практики, зручніші для користувачів, поліпшують якість медичного обслуговування і мають високий комерційний потенціал.

Перша у світі «штучна підшлункова залоза»

Перша у світі «штучна підшлункова залоза»

З 2016 р. агентство FDA (Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США) схвалило першу в світі гібридну систему доправлення інсуліну для пацієнтів з діабетом першого типу.

Комплект обладнання (глюкометр безперервної дії + інсулінова помпа) працює за принципом замкнутої системи і автоматично виконує відразу три функції: вимірює рівень глюкози в крові, розраховує і вводить необхідну кількість інсуліну. Це значно зручніше за традиційний підхід, де кожну операцію треба виконувати окремо. Систему можна назвати гібридною, тому що пацієнт має вручну вводити планований графік харчування і вимагати введення інсуліну.

Система зручна у використанні, мобільна і вміщається у кишеню джинсів. При цьому експериментально доведено, що новинка допомагає стабілізувати рівень цукру в крові: у підлітків – із 7,7% до 7,1%, у дорослих – із 7,3% до 6,8%.

Позитивні результати дослідження призвели до того, що технологію було схвалено FDA раніше очікуваного терміну. Тому вже 2018 р. система вийде на ринок і, безсумнівно, спростить життя людям, які страждають на цукровий діабет. Експерти впевнені, що успіх цієї розробки прискорить появу аналогічного продукту для хворих на діабет другого типу.
Нейромодуляція для лікування обструктивного апное сну

Нейромодуляція для лікування обструктивного апное сну

Традиційний метод лікування апное, СіПАП, має побічні ефекти: небажаний шум, непереносимість тиску, роздратування від маски, клаустрофобія, закладеність носа, сухість у роті й багато іншого. Майже 40% пацієнтів говорять про те, що уві сні вони мимоволі знімають свої маски.

Нейромодуляційна система позбавлена цих недоліків.

Вже зараз у продажу можна знайти імплантат, який стимулює дихальні м’язи під час сну. Така система являє собою датчик дихання і дріт для стимуляції з батареєю. Контролюють її за допомогою дистанційного пульта. Під час сну людини система відстежує її дихання і стимулює язик із горлом, щоб дихальні шляхи залишалися відкритими. Для імплантації пристрою застосовують мініінвазійну хірургію. Клінічні випробування показали значне зниження індексу апное-гіпопное, маркера тяжкості апное уві сні й кисневої десатурації.

Очікується, що нова система нейромодуляції стане основним методом лікування СОАС і допоможе мільйонам людей, що страждають на подібні розлади сну.
Рекордне зниження рівня ЛПНЩ-холестерину

Рекордне зниження рівня ЛПНЩ-холестерину

Надлишок «поганого» холестерину (ліпопротеїдів низької щільності, ЛПНЩ) в організмі зумовлює атеросклероз – утруднення кровообігу через артерії в серці, мозку, нирках і кінцівках. Результати плачевні: стеноз сонної артерії, захворювання периферичних судин, стенокардія, хронічна ниркова недостатність, ішемія серця щорічно забирають безліч життів.

Учені та лікарі десятиліттями борються з підвищенням ЛПНЩ-холестерину. Так, 1986 р. було схвалено перший статин. Ці препарати блокують фермент, який печінка використовує для виробництва холестерину. А нещодавно вчені розробили перші ліки-інгібітор для пацієнтів з генетичною схильністю до підвищення рівня «поганого» холестерину і з непереносимістю статинів.

Дослідження показали рекордне зниження рівня ЛПНЩ – до 75%, причому без якихось серйозних побічних ефектів. Таке лікування на 20% зменшує ризик смерті від серцево-судинних захворювань, інфаркту міокарда й інсульту.
Дистанційне лікування

Дистанційне лікування

Віддалений моніторинг здоров’я і лікування вдома дозволяють оперативно і своєчасно надати допомогу хворому. Таким чином зручно стежити за станом пацієнтів, які нещодавно перенесли операцію, тяжкохворих і немічних людей. Це значно економить час і кошти.

Останні кілька років подібна система дистанційного лікування проходила випробування. Особливу роль тут відіграють мобільні технології, оскільки більшість сучасних людей не випускає смартфона з рук. І насамперед це двобічний відеозв’язок між пацієнтом і лікарем, а також віддалений моніторинг стану організму за допомогою прикріплених пристроїв. Пацієнт будь-коли може зв’язатися з лікарем і отримати експрес-консультацію, а той, зі свого боку, може в онлайн-режимі стежити за життєвими показниками пацієнта і в разі потреби надати своєчасну допомогу.
Вакцинація нового покоління

Вакцинація нового покоління

Недавні спалахи епідемій Еболи та Зіка довели, що ми не можемо дозволити собі роками шукати вакцини від захворювань. Щоб скоротити масштаби подібних епідемій, необхідно прискорити розробку вакцин і спростити їх постачання. Цим і займуться 2018 р. відповідні органи.

За останні роки в світі навчилися швидко розробляти протигрипозні вакцини. Тепер дослідження здійснюють з використанням тютюнових рослин, комах і наночастинок, а не курячих яєць, як раніше. Ці нові методи не тільки економлять час, а й дешевше попередніх.

Щоб спростити транспортування і збільшити термін придатності вакцин, виробники використовують ліофілізацію (сухе заморожування). Це дає змогу доставити більшу кількість вакцин у місця епідемій і продовжити термін їх зберігання.

Статистика показує, що мільйони людей відмовляються від вакцинації лише тому, що не люблять уколи. Тому вчені також розробляють пероральні та інтраназальні вакцини.

Ці нові способи виготовлення, доставки, зберігання і введення вакцин можуть запобігти або принаймні скоротити кількість епідемій і окремих захворювань у світі.
Таргетна терапія раку грудей

Таргетна терапія раку грудей

У наші дні розгорнулася справжня війна з онкологією молочної залози. Основні види лікування – хіміотерапія, гормональна терапія, радіація – вельми ефективні, проте мають і недоліки. Тому лікарі й пацієнти давно мріяли про таргетну терапію. Уже кілька років існують препарати з класу інгібіторів для лікування лейкемії, раку передміхурової залози і яєчників. У 2018 р. таким чином почнуть лікувати й рак молочної залози.

Тепер у BRCA1/BRCA2-позитивних людей (які мають генетичну схильність до раку яєчників і грудної залози) з’явилася надія. Білки BRCA1/BRCA2 експресуються з відповідних генів BRCA1/BRCA2 у тканинах молочних залоз та інших органів, де вони допомагають усувати пошкодження ДНК або знищувати клітини, в яких репарація ДНК неможлива. Хіміотерапія часто пошкоджує «ракову» ДНК, проте гени BRCA можуть відновити хромосоми за допомогою полі(АДФ-рибоза)-полімераз (PARP). Дослідження 2017 р. показали, що у пацієнтів з раком молочної залози, які приймали інгібітор PARP, наставала ремісія на сім місяців; коли ж застосовували тільки хіміотерапію, ремісія тривала лише чотири місяці. Це вселяє надію, що незабаром лікування раку вийде на новий рівень.

Зростання ракових клітин у молочній залозі пов’язане з надлишком протеїну HER2. Онкологія такого типу часто не піддається традиційним методам лікування. Але завдяки таргетній терапії досягнуто позитивних результатів, особливо в поєднанні з хіміотерапією. Одне дослідження показало довгострокові ремісії у кількох пацієнтів, які пройшли комбіноване лікування.

Добрі новини є і для пацієнток з ER-позитивним/HER2-негативним раком грудей. У 2018 р. на ринку з’являться три нових інгібітори саме для цього типу онкології. Експерти вважають, що всі ці досягнення в галузі молекулярно-прицільного лікування раку допоможуть у майбутньому повністю відмовитися від хіміотерапії.

Охолодження проти випадіння волосся після хіміотерапії
DigniCap.com

Охолодження проти випадіння волосся після хіміотерапії

Людям з онкологічними захворюваннями доводиться через багато пройти. Одне з неприємних наслідків хіміотерапії, особливо для жінок, – утрата волосся. У США з’явилася нова технологія, що допомагає боротися із цією проблемою.

Система охолодження скальпа виявилася ефективною для жінок, які проходять ад’ювантну чи неоад’ювантну хіміотерапію на ранній стадії раку молочної залози. Для експерименту було використано шоломи з охолоджувальною рідиною всередині. Експерти вважають, що спричинені холодом шкірна вазоконстрикція і зниження біохімічної активності допомагають зменшити сприйнятливість волосяних фолікулів до пошкодження.

Під час дослідження жінки носили охолоджувальний шолом за 30 хв до, під час і 90 хв після хіміотерапії. Проміжні результати показали, що у 50,5% пацієнток волосся не випало. Тоді як без використання шолома волосся випадає у 100% хворих.

Система охолодження скальпа підходить не всім і поєднується тільки з деякими видами хіміотерапії. Однак у травні 2017 р. вона була схвалена FDA.
Централізований моніторинг стану пацієнтів

Централізований моніторинг стану пацієнтів

Дослідження Американської асоціації серця показало, що 44% випадків серцевих нападів у стаціонарних умовах виявляють невчасно. Отже, майже половина пацієнтів не отримує своєчасну допомогу.

Централізований моніторинг допоможе врятувати життя мільйонам людей із серцевими нападами. У рамках дослідження було використано сучасне обладнання, зокрема, датчики й камери високої чіткості для контролю артеріального тиску, частоти серцевих скорочень, серцевого ритму, дихання, пульсоксиметрії тощо. Виявивши небезпечні ознаки, система подає сигнал. За перші 13 місяців випробувань, у яких брало участь 100 000 пацієнтів, система виявила і подала сигнал у 79% випадків серцевих нападів.

Після цих досліджень програму вдосконалили, і це дало змогу подвоїти кількість контрольованих пацієнтів на одного фахівця, поліпшити клінічні результати і скоротити час реагування.

Експерти прогнозують, що 2018 р. систему, названу «всевидющим оком», запровадить багато лікарень по всьому світу, і таким чином буде врятовано життя мільйонам людей.
Експрес-відновлення після операції

Експрес-відновлення після операції

Процедура підготовки до операції та післяопераційний період упродовж десятиліть залишаються незмінними: відмова від їжі до, використання знеболювальних і постільний режим після. Ці рекомендації вважалися найкращим способом уникнути ускладнень.

Та кілька медичних центрів узялися розробляти програму прискореного відновлення після операції (ПВПО). Суть методики така: обмежити кількість опіоїдів (замість них призначають альтернативні ліки, застосовують мультимодальну анальгезію), пацієнту рекомендують післяопераційний план харчування і фізичних навантажень. Недавні дослідження та експерименти показали, що ПВПО знижує рівень ускладнень і сприяє швидкому відновленню після операції. Пацієнти краще себе почувають, у них швидше минають такі симптоми, як нудота, атрофія м’язів, рідше буває інфікування і вони швидше виписуються з лікарні додому.

Інше дослідження за участю 9 000 пацієнтів довело, що рівень ускладнень після операції скоротився на третину, причому кількість використаних опіоїдів була на 21% менше, ніж зазвичай. Ще одне дослідження, про яке повідомлялося в журналі Американської медичної асоціації, показало зниження смертності у хворих з резекцією колоректальної ділянки. В разі використання ПВПО пацієнти зазвичай повертаються додому протягом 2-3 днів після операції.

У 2017 р. в США хірургічні організації та великі системи охорони здоров’я почали співпрацювати для залучення фінансування і навчання лікарень, які бажають запровадити нову систему в більших масштабах.
Генна терапія проти спадкових захворювань сітківки

Генна терапія проти спадкових захворювань сітківки

У 2018 р. FDA має схвалити використання генної терапії.

Наразі не існує ефективних методів лікування спадкових захворювань сітківки, що призводять до втрати зору. Приклад такої патології – деякі форми пігментного ретиніту. Найчастіше ця хвороба вражає дорослих. Відбувається збій, через який клітини фоторецептора починають умирати, що призводить до нічної сліпоти й зменшення радіуса поля зору. Згодом настає абсолютна сліпота.

Для розв’язання цієї проблеми вчені й лікарі сподіваються використовувати віруси або вектори для доставки до потрібних клітин необхідних генів. Зокрема, має бути схвалено застосування рекомбінантного вектора AAV2, що кодує функціональну копію гена RPE65.

У 2017 р. FDA присвоїло генній терапії RPE65 статус ліків для рідкісних захворювань, а в жовтні група консультантів з охорони здоров’я США рекомендувала схвалити ці інноваційні підходи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.