У національному плані щодо обмежень життєдіяльності, здоров’я та реабілітації визначені пріоритети реальних дій, що дозволять змінити систему.

«Ми будуємо цілісну систему реабілітаційних послуг, яка буде покривати всі фази та рівні надання допомоги. Адже зараз реабілітаційні послуги недоступні багатьом людям, які їх потребують», – Володимир Голик, головний позаштатний реабілітолог МОЗ України.

Варто відійти від поняття та сприйняття “інвалідності”, яке не відповідає сучасному та міжнародно-узгодженому розумінню обмежень життєдіяльності та функціонування.

Вітаючи учасників в.о. міністра охорони здоров’я України доктор Уляна Супрун зазначила: «Ми б хотіли, допомагати людям відновлювати функції. Щоб повертати їх до нормального життя. Щоб міста, будівлі, транспорт були доступні кожному громадянину, як це є в світі».

Процес реабілітації відповідатиме на головні питання: Що бажає пацієнт? Чи можливо відновити функцію? За який період часу? Із використанням яких ресурсів? Якщо ні, то чи можливо компенсувати? Які технічні засоби потрібні? І найголовніше: як повернути людину в соціум? Навчити побутовим речам і дати змогу проявляти професійну активність.

Вадим Свириденко, Уповноважений Президента з питань реабілітації поранених учасників АТО також підтримав розвиток цілісної системи реабілітації в Україні: «Якщо ви хочете побачити як працює система реабілітації – зверніть увагу, скільки людей на візочках бачите у кіно, торгівельних центрах, театрах. Коли я був в Америці на реабілітації, бачив їх всюди, люди насолоджуються життям. А де вони у нас? Давайте створимо систему, яка дозволить нам з’явитися у суспільстві. Я хотів би, щоб ми об’єдналися і створили свою систему, яка б допомагала і бійцям АТО і цивільним».

Сьогодні послуги реабілітації традиційно надаються у курортному середовищі – санаторії та госпіталі ветеранів війни будуть основою для розвитку системи реабілітації. Нині відсутня цілісна системи реабілітаційних послуг, яка повинна покривати усі фази та рівні надання допомоги. У координації між задіяними міністерствами та організаціями необхідно розробити зміни до законодавства та підзаконних актів щодо реабілітації.

«В усьому світі дієвість системи вираховується економічно. І дійсно, коли людина адаптується і продовжує жити повним життям виграє не лише вона, виграє і усе суспільство. Ми маємо певні зрушення у реабілітації, ми вже не змушені відправляти поранених бійців за кордон. Не варто зупинятися, завдання надати реабілітаційні послуги кожному, хто їх потребує», – каже Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції.

Участь у нараді щодо запровадження комплексної моделі розвитку фізичної та реабілітаційної медицини і психологічної допомоги взяли керівники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державної адміністрацій. У дискусії брали участь головні лікарі Українського державного медико-соціального центру ветеранів війни, Українського госпіталю для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна», начальники, головні лікарі обласних госпіталів ветеранів війни, головні лікарі спеціалізованих санаторіїв МОЗ України, представники ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблеми інвалідності МОЗ України», ДЗ «Науково-практичний медичний реабілітаційно-діагностичний центр МОЗ України», ДУ «Науково-практичний медичний центр “Реабілітація” МОЗ України» та громадські активісти.

Джерело: moz.gov.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.