Напротехнологія (NaProtechnoliogy) – це стандартизований підхід до лікування неплідності та інших розладів у репродуктивній системі, який передбачає сучасне медикаментозне та хірургічне лікування. Уся діагностика і лікування тут спираються на індивідуальні особливості циклу жінки, який сама жінка записує згідно із встановленою стандартизованою системою, а саме крейгтонським методом спостереження за циклом. Напротехнологія дає змогу виявити і скоригувати розлади, які спричинюють неплідність, звичні викидні і передчасні пологи в тих випадках, коли при стандартному підході виявити такі порушення неможливо. Близько половини пацієнтів, які звертаються для застосування цього підходу, звичайно приходять з діагнозом «неплідність через нез’ясовану причину».

Усе обстеження, лікування та контроль здійснюється на основі самоспостережень жінки за проявами плідності у її циклі, а саме на основі стандартизованого спостереження і занотовування проявів слизу, який виділяється шийкою матки, згідно Creigton Model FertilityCare™ System. У такий спосіб вдається максимально пристосувати лікування до індивідуальних потреб організму жінки. Через занотовування ознак шийкового слизу подружні пари навчаються розуміти свій власний природний ритм плідності і долати проблему у тісній співпраці з лікарем. Таким чином, саме подружжя є експертами з питань своєї плідності, причому можуть застосовувати ці знання як з метою досягнення зачаття, так і його відкладання, зокрема, в тих випадках, коли воно тимчасово небажане у процесі лікування через медичні причини.

Винятковість НаПроТехнологій полягає також і в тому, що вони дають змогу подолати проблему звичних викиднів. Ще однієї сферою їх можливостей є рання діагностика та лікування різноманітних гінекологічних розладів: передменструального синдрому, рецидивуючих кіст яєчників, маткових кровотеч, а також післяпологової депресії. Вони дають змогу детально визначити дату зачаття дитини, що дуже важливо для планування обстежень під час вагітності і передбачення дати пологів.

Ситуаціями, коли неможливо застосувати НаПро, є відсутність обох маткових труб або їх непрохідність, яка не піддається хірургічній корекції, інші тяжкі унатомічні ушкодження статевих органів жінки, а також азооспермія у чоловіка.

Треба зауважити, що таке лікування не дає швидких результатів. Перш за все тому, що практика НаПроТехнологій вимагає навчання жінки спостерігати за своїм циклом. На це звичайно йде 2-3 місяці. Починаючи з третього циклу, розпочинається детальне обстеження, на що йде ще 2-3 місяці. Далі приблизно 3 цикли для корекції проблеми, після чого починається підрахунок циклів, у яких подружжя намагається досягнути вагітності; таких циклів може бути від 6 до 12 і навіть більше. Загалом, від першого звернення до лікаря до досягнення вагітності минає приблизно рік; інколи зачати дитину вдається швидше, а в деяких випадках ― пізніше, ніж за 12 циклів.

Інтерес до Напротехнології в Україні з’явивсяся в 2009 році, коли нас кілька лікарів  взяли участь в конференції в Любліні. До теперішнього часу у нас є 5 лікарів і 3 інструктори, що працюють в цій галузі:

Ми провели ретроспективне дослідження, щоб оцінити результати лікування у наших пацієнтів, які зверталися протягом трохи більше ніж 5 років (з травня 2010 по грудень 2015 року). У цей час до нас звернулися 428 подружніх пар із 13 регіонів України . Пацієнти лікувалися в 3 медичних центрах – у Львові, Києві та Вінниці. Ми включили в цей аналіз все пари, які безуспішно намагалися завагітніти протягом більше 1 року, які мали 2 або більше відвідувань, і принаймні погодилися почати спостереження за циклом згідно симптом-термального або крейгтонського методу. До грудня у нас було 138 вагітностей (в тому числі тих, що тривають), 96 успішних пологів, близько 3% наших пацієнтів мали раніше безуспішні IVF / ICSI.

 Включення пацієнтів за роками

У нас була на лікуванні тільки одна подружня пара в 2010 році, натомість число пацієнтів щороку різко зростало, і в останні роки стабільно перевищувало 100 за рік.

Загальна характеристика пар за діагнозами

Найбільш поширеними діагнозами були гіперпролактинемія, підвищені рівні 17 ОНР, СПКЯ і розлади з боку щитовидної залози. Цікаво, що м не було ні однієї пари, в якій чоловічий фактор був єдиний діагноз.

Майже у всіх пацієнток були субоптимальні рівні прогестерону й естрадіолу, а в більш ніж половини неоптимальні характеристики цервікального слизу

3% пар має перед невдалими IVF / ICSI.

При порівнянні всіх пацієнтів і групу з них, хто успішно народив дитину, можна помітити різницю в таких характеристиках, як звичні викидні (частіше в групі успішних вагітності), низький резерв яєчників, гіпоталамічної аменореї і чоловічого фактора (останні частіше траплялися в загальній групі пар, ніж у тих, хто успішно народив)

Репродуктивні характеристики пар

Середній вік жінок був 29 років з коливаннями від 21 до 46 років, середня тривалість спроб народити дитину 3 роки (коливання від 1 до 20 місяців) (без різниці в групах). Знову ж, попередні успішні пологи і невдалі вагітності були більш поширені в групі жінок, що народили. Цікаво відзначити, що частка пар, які раніше мали невдалі IVF / ICSI була схожа в обох групах – близько 3%.

Тривалість лікування для досягнення вагітності коливалося від 1 до 32 місяців з середньою 8 місяців. Найкоротший цей час було в наймолодшій групі і, як не дивно, в найстаршій. Можливо, що якщо нам вдасться “знайти кнопку” і “перемкнути” плідність у старшої жінки, вона дуже швидко вагітніє, в іншому випадку доводиться конкурувати з менопаузою.

Система спостереження

Всі пари проводили спостереження відповідно до крейгтонського методу (72%) або симптотермального методу (28%). В Україні є багато інструкторів симптотермального методу , як правило, вони прислали нам пацієнтів, які вже були вишколені в цій системі. З іншого боку, кількість інструкторів крейгтонського методу дуже невелика, тому навчання не завжди доступне, особливо для віддалених пацієнтів.

Лікування

Загальне лікування включало звичайні препарати, що сприяють зачаттю, ліки для підвищення якості цервікальногослизу (віт В6, ацетилцистеїну,  сироп подорожника або плюща, ампіцилін). Ми просили пацієнтів не використовувати трави і харчові добавки під час лікування через можливість непередбачуваної взаємодії.

Деякі пацієнти мали хірургічне лікування і близько половини пацієнтів (в основному жінки) мали певну харчову програму. Вона включала в себе низькокалорійні дієти з низьким вмістом вуглеводів, а також харчову програму на основі IgG залежної харчової непереносимості.

Результати

За 5 років у наших пацієнтів були 138 клінічно підтверджених вагітностей і 96 успішних пологів.

Для того, щоб оцінити ефективність лікування, ми застосували математичну методику «кривих виживання», які дають змогу оцінити шанси на настання вагітності та успішні пологи в тій ситуації, коли частка пацієнтів протягом курсу лікування вибуває. Отже, протягом 24 місяців після початку лікування сукупна нескоригована частка («песимістична» частка, або абсолютна кількість) успішних пологів становила 22% протягом 24 місяців лікування. Скоригована («оптимістична») частка перших народжених живими склав 65% на 24 місяців. Частка будь-якого зачаття була вища: 32% (нескоригована) і 74% (скоригована) протягом 24 місяців. Ці результати є порівняльними з даними ірландського і канадського досліджень ефективності напротехнології – відповідно 52% і 66% шанси на народження живої дитини протягом 24 місяців лікування.

Прогностичні фактори успішних пологів

Сукупна частка вагітностей знижувалася зі збільшенням віку жінок

Для жінок у віці до 30 років, скоригована частка зачаття після 24 місяців склала близько 90%, в 31-35 років – 67%, в 36-40 – близько 60%. В цілому результати лікування були рівні між 30 і 40, але й для жінок старше 40 років прогноз був досить добрим.

Тривалість спроб народити дитину

У групі пар, які намагалися народити дитину менш ніж за 3 роки, прогноз був відмінний і перевищував 90%. Коли цей показник зростав до 6 і 9 років, частка зачаттів знижувалася приблизно до 60%, а в групі 9 років або більше до приблизно 45. Тривалість часу, протягом якого намагаються народити, здається, є більш сильним прогностичним фактором, ніж вік жінки.

Серед інших сприятливих предикторів зачаття були вагітність в анамнезі (навіть невдала), пологи в анамнезі, звичні викидні, а також дотримання рекомендацій. Несприятливі прогностичні чинники: гіперпролактинемія, проблеми щитовидної залози, міома матки, чоловічий фактор і хірургічне лікування після початку програми.

Характеристики дітей

Усі пологи були від одно плодових вагітностей. Всі діти, крім 2, народилися з масою тіла при більше 2500 г. Було лише 2 передчасні пологи, як сталися в терміні 31-32 тижнів. Одні з них були у пацієнтки з великими множинними міоматозними вузлами, пологи відбулися шляхом ургентного цісарського розтину через дистрес плода і прееклампсію у матері (хлопчика 1100 г, лікувався у відділенні інтенсивної терапії новонароджених, виписаний з лікарні через 2 місяці після народження в доброму стані), ще одні спонтанні передчасні пологи трапилися в жінки, яка жила в іншій області  і не дотримувалася нашого протоколу (дівчинка 1 600 г, виписана в доброму стані). Тільки ці двоє дітей мали вагу при народженні менше 2500 р Жодна дитина не мала вроджених вад розвитку.

Варто відзначити, що невдалі вагітності відбулося в основному в пацієнток, які не дотримувалися рекомендацій, а їх частина була дуже низькою (5% ектопічні вагітності, 10% самовільні викидні).

Клінічні випадки

Випадок 1 – Мати 29 років, батько 30 років, намагалися народити протягом 10 років. За цей час відбулося 7 викиднів, 1 позаматкова вагітність (маткова труба збережена). У матері недіагностований раніше гіпотиреоз і низка інших соматичних станів. В результаті лікування вагітність настала  в 3-му циклі лікування і закінчилася успішно. Шляхом цісарського розтину в 36 тижнів (передчасний розрив плодових оболонок, косе положення дитини) 13 квітня 2011 року народився хлопчик вагою 3050 г, довжиною 51 см

Випадок 2

Батьки віком близько 35 років, невстановлений  діагноз у жінки, рекомендовано IVF

Діагностика за методом Напротехнології засвідчила тип 2 недостатності фази жовтого тіла. Після лапароскопії та адекватного фармакологічного лікування  в 1-му циклі після операції настала вагітність (8 місяців загальної тривалості лікування)

Пологи відбулися природним шляхом, народилася дівчинка вагою 3360 г, довжиною 54 см

Випадок 3

Батьки близько 40, намагалися народити протягом 7 років. За цей час 2 викидні, у жінки хвороба Вільсона – дуже рідкісна вроджена патологія, яка полягає в порушені обміну міді та нокапиченні її в організмі. В літературі описали лише близько 100 жінок з успішними вагітностями при цьому стані.

Лікування полягало в основному у  підтримці фази жовтого тіла і  прогестероновій підтримці під час вагітності

Пологи відбулися через природні родові шляхи, народився хлопчик 3530 г, 50 см

Отже, ці випадки засвідчують, що Напротехнологія , чи лікування, як коректне з моральної точки зору, також і дуже ефективне з точки зору медичної.

Зореслава Городенчук

лікар акушер-гінеколог,  NFPMC, FCP

826 Replies to “Напротехнологія в сучасному лікуванні гінекологічних та репродуктивних розладів: український досвід перших 5 років

 1. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out
  loads. I hope to give a contribution & aid other customers like its helped me.
  Great job.

 2. I really like your blog.. very nice colors
  & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would
  like to know where u got this from. appreciate it

 3. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much
  the same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 4. Just want to say your article is as astonishing. The clarity in your put up is simply nice and that i can suppose you are an expert
  in this subject. Fine with your permission let me to grab your
  feed to keep up to date with drawing close post. Thank you a million and please carry on the gratifying work.

 5. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism
  or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is
  popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to
  help reduce content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 6. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your
  site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.

  Maybe you could space it out better?

 7. Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a
  new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to
  work on. You have done a outstanding job!

 8. I leave a response when I appreciate a post on a website
  or if I have something to contribute to the discussion. It
  is a result of the sincerness displayed in the article I looked
  at. And after this post Напротехнологія
  в сучасному лікуванні гінекологічних та репродуктивних розладів:
  український досвід перших 5 років
  – Асоціація Лікарів Католиків.
  I was actually moved enough to drop a thought :
  ) I do have 2 questions for you if you do not mind. Is it simply me or do a few of the
  remarks come across as if they are written by
  brain dead visitors? 😛 And, if you are writing on other online sites, I’d like to keep up with
  anything fresh you have to post. Would you make a list all of all your shared sites
  like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

 9. Hi there, this weekend is good in support of me, for the reason that this point
  in time i am reading this fantastic informative piece of writing here at my house.

 10. Simply to follow up on the update of this subject matter
  on your blog and would really want to let you know just how
  much I prized the time you took to put together this handy post.
  In the post, you spoke of how to truly handle this challenge with all comfort.

  It would be my own pleasure to accumulate some more thoughts from your web site and come as much as offer people what I learned from
  you. Thank you for your usual great effort.

 11. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did,
  the net will be a lot more useful than ever before.

 12. Right here is the perfect site for anybody
  who really wants to understand this topic. You understand a whole
  lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a topic that has been discussed for ages.
  Excellent stuff, just wonderful!

 13. Right here is the right website for everyone who
  would like to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue
  with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic that’s been discussed
  for decades. Great stuff, just excellent!

 14. Ηave you ever ϲonsidereԁ about including a little bіt
  more than just your articles? I mean, what you saay is important and all.
  Nevertheless tһink of iif you аdded sοme great graphics
  or vidso clips to give your posts morе,
  “pop”! Your content iss excellent but with piics and cliрs,
  this site could definiteⅼy bе onne of the
  best in its field. Superb blоg!

 15. I’m not sure exactly why but this weblog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 16. Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make running a blog glance easy. The whole glance of your site is excellent, as
  smartly as the content material!

 17. My partner and I stumbled over here from a different web address
  and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page for a second time.

 18. What i do not understood is in fact how you’re not really a
  lot more well-appreciated than you might be now. You’re so
  intelligent. You know therefore considerably in the case of this topic, made me in my opinion consider it from numerous
  numerous angles. Its like women and men aren’t interested except
  it’s something to do with Woman gaga! Your own stuffs outstanding.
  All the time take care of it up!

 19. Saya akan segera kopling rss Anda karena saya tidak bisa untuk menemukan layanan e-mail langganan hyperlink atau
  newsletter Anda. Apakah Anda punya punya? Mohon ijin saya mengenali agar saya boleh saja berlangganan. Terima kasih.

 20. Right here is the perfect webpage for anyone who wants to understand this
  topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for
  ages. Excellent stuff, just wonderful!

 21. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided
  to check out your website on my iphone during lunch break.
  I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing blog!

 22. Thank you for every other informative website.
  The place else may just I am getting that type of
  info written in such a perfect way? I’ve a undertaking that
  I am just now operating on, and I have been at the look out for
  such info.

 23. Asking questions are really fastidious thing if you
  are not understanding something totally, except this post provides pleasant understanding yet.

 24. Saya telah menjelajah online lebih dari tiga jam hari ini, namun saya tidak pernah menemukan artikel menarik seperti milik Anda.
  It is cukup berharga bagi saya. Dalam pandangan saya,
  jika semua pemilik situs dan blogger membuat konten yang baik seperti yang
  Anda lakukan, web akan menjadi a jauh lebih berguna
  dari sebelumnya.

 25. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just extremely magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what
  you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you
  still take care of to keep it wise. I cant wait to read much more from you.
  This is really a terrific web site.

 26. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks,
  However I am encountering issues with your RSS.

  I don’t understand why I can’t subscribe to it.
  Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone
  who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 27. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog.
  You have some really good posts and I think
  I would be a good asset. If you ever want to take some of the load
  off, I’d love to write some articles for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please blast me an email if interested.

  Thank you!

 28. Thank you for every other excellent post. The place else may just anyone get that type of information in such a
  perfect means of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

 29. Having read this I thought it was really informative.
  I appreciate you spending some time and effort to put this information together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and leaving
  comments. But so what, it was still worthwhile!

 30. Hello, i read your blog from time to time
  and i own a similar one and i was just wondering if you get
  a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?

  I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 31. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and everything. However think of
  if you added some great graphics or video clips to give your posts
  more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this
  site could certainly be one of the most beneficial in its field.
  Very good blog!

 32. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!

  Very helpful info particularly the last part 🙂 I
  care for such information a lot. I was looking for this particular
  information for a very long time. Thank you and best of luck.

 33. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are
  just too magnificent. I actually like what you have acquired here,
  really like what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it
  wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a tremendous web site.

 34. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical points using this web site, as I
  experienced to reload the web site lots of times previous to I could
  get it to load correctly. I had been wondering
  if your web host is OK? Not that I’m complaining, but
  slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my email and can look
  out for a lot more of your respective intriguing content.
  Ensure that you update this again very soon.

 35. I think that is one of the such a lot vital information for me.
  And i’m happy reading your article. But want to commentary on some normal issues, The website style is ideal,
  the articles is truly nice : D. Excellent job, cheers

 36. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks

 37. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been doing a little homework on this.
  And he in fact bought me dinner because I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your internet site.

 38. I’m commenting to let you know of the wonderful discovery my wife’s
  girl went through reading your web page. She realized lots of issues, not to mention how it is like to possess an awesome giving nature to make most people
  really easily comprehend chosen problematic issues. You really exceeded readers’ desires.
  I appreciate you for giving those precious, healthy, revealing as well as fun tips about this topic to Emily.

 39. Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your
  site, how could i subscribe for a weblog web site?
  The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of
  this your broadcast provided vibrant clear concept

 40. Howdy would you mind letting me know which hosting company
  you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I
  must say this blog loads a lot faster then most.

  Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
  Thank you, I appreciate it!

 41. An impressive share! I have just forwarded this
  onto a friend who had been conducting a little
  homework on this. And he in fact bought me dinner due to the fact that I found it
  for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to discuss
  this issue here on your website.

 42. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic,
  as well as the content!

 43. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.

  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as
  you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 44. Unquestionably consider that which you stated. Your favorite justification appeared to be at the net the simplest factor to understand of.
  I say to you, I definitely get irked whilst folks consider issues that they plainly don’t recognise about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the
  entire thing without having side effect , other people could take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks

 45. I still cannot quite feel that I could end up being one
  of those reading the important recommendations found on your blog.
  My family and I are truly thankful on your generosity and for giving me the chance
  to pursue my chosen profession path. Thanks
  for the important information I managed to get from your web page.

 46. Hello there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring
  a blog article or vice-versa? My blog discusses a lot of the same subjects
  as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to send me an email. I look
  forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 47. Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s
  new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll
  be book-marking and checking back often!

 48. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through many of the articles I realized
  it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I came across it
  and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 49. Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 50. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once
  again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help
  others.

 51. Your style is very unique compared to other people I’ve
  read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.

 52. I was curious if you ever considered changing the page layout of your
  blog? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 53. Remarkable issues here. I am very satisfied to peer your article.
  Thanks a lot and I am looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 54. What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read
  this piece of writing i thought i could also make
  comment due to this good article.

 55. I am really inspired along with your writing talents and also with the
  format to your blog. Is this a paid topic or did you modify it yourself?
  Anyway stay up the nice quality writing, it is uncommon to look a great blog like this one nowadays..

 56. Hi, Neat post. There is a problem along with your site in web explorer, could test this?
  IE nonetheless is the market chief and a large component to people will omit your magnificent writing because
  of this problem.

 57. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it
  up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any points for beginner blog writers?

  I’d genuinely appreciate it.

 58. naturally like your web-site but you need to take a look at the
  spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife
  with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell
  the reality then again I will surely come again again.

 59. Hi, i think that i saw you visited my blog thus i got here to go back the want?.I’m attempting to in finding issues to
  enhance my web site!I suppose its good enough to use some of your concepts!!

 60. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your site? My website
  is in the exact same area of interest as yours and my users would genuinely benefit from a lot of the information you provide here.

  Please let me know if this okay with you. Regards!

 61. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four
  e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
  Appreciate it!

 62. I don’t even know how I stopped up right here, but I
  thought this post was once good. I do not recognise who
  you might be however definitely you are going to a famous blogger in case you are not already.

  Cheers!

 63. Hi! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thanks

 64. Excellent post. I was checking constantly this blog and
  I am impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 65. Nice blog right here! Also your website loads
  up fast! What host are you using? Can I get your associate hyperlink
  for your host? I want my web site loaded up as fast as yours lol

 66. First off I want to say fantastic blog! I had a quick
  question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before
  writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my ideas
  out there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like
  the first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how
  to begin. Any recommendations or tips? Thank you!

 67. I think this is one of the most vital information for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is
  perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 68. Does your website have a contact page? I’m having a tough
  time locating it but, I’d like to send you an e-mail.

  I’ve got some creative ideas for your blog you might
  be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand
  over time.

 69. Hello! I could have sworn I’ve visited this web site
  before but after going through many of the articles I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be
  bookmarking it and checking back regularly!

 70. Hey there! Someone in my Facebook group shared
  this website with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking
  and will be tweeting this to my followers! Exceptional
  blog and terrific design and style.

 71. Please let me know if you’re looking for
  a article author for your site. You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d
  absolutely love to write some articles for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please send me an email if interested.
  Regards!

 72. obviously like your website but you have to check the spelling on quite a few of your posts.
  Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality however I will
  certainly come again again.

 73. Thanks for finally writing about >Напротехнологія в сучасному лікуванні гінекологічних та репродуктивних розладів: український досвід
  перших 5 років – Асоціація Лікарів Католиків <Liked it!

 74. Heya i am for the primary time here. I came
  across this board and I in finding It really useful & it helped me out a lot.
  I am hoping to offer something again and help
  others such as you aided me.

 75. Hi, i think that i noticed you visited my website thus i got here to go
  back the desire?.I am attempting to to find issues
  to improve my site!I suppose its adequate to make use of some of your ideas!!

 76. Howdy I am so glad I found your web site, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post
  and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don?t have time to browse
  it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic
  work.

 77. My developer is trying to convince me to move to .net
  from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for
  about a year and am nervous about switching to another
  platform. I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 78. Good day I am so happy I found your website, I really found you by error, while
  I was browsing on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would
  just like to say thanks a lot for a tremendous post and a
  all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don?t have time to read through it all at the minute but I have saved it
  and also added your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a great deal more, Please do keep
  up the great jo.

 79. First of all I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear
  your head before writing. I have had a tough time clearing
  my thoughts in getting my thoughts out there. I do enjoy writing however it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?

  Cheers!

 80. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 81. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.

  You have some really great posts and I think
  I would be a good asset. If you ever want
  to take some of the load off, I’d absolutely love to
  write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Thanks!

 82. Thank you a lot for giving everyone a very nice opportunity to discover important secrets from this website.
  It can be so kind plus jam-packed with fun for me and my
  office colleagues to visit your blog particularly three times weekly to study
  the new tips you will have. And of course, I’m
  so actually satisfied with the sensational opinions you give.
  Certain 3 facts in this post are definitely the very best I’ve had.

 83. Wonderful work! This is the type of info that are supposed to be shared around the internet.
  Shame on the seek engines for not positioning this publish higher!
  Come on over and visit my web site . Thank you =)

 84. Nice post. I was checking continuously this weblog and
  I’m inspired! Very useful information particularly the remaining phase 🙂
  I take care of such info a lot. I was looking for this certain info for a long
  time. Thank you and best of luck.

 85. I haven’t checked in here for a while since I thought it was getting boring,
  but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my daily
  bloglist. You deserve it friend 🙂

 86. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 87. Excellent items from you, man. I have be aware your stuff prior to and you are just
  extremely great. I actually like what you’ve obtained here, certainly like what you are saying and the way in which through which you are saying it.
  You are making it entertaining and you continue to take care of to
  keep it smart. I can’t wait to read far more from you.
  This is actually a tremendous web site.

 88. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several
  websites for about a year and am worried about switching
  to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 89. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday.

  It will always be exciting to read through content from other authors and practice
  a little something from other websites.

 90. Thanks for your personal marvelous posting!
  I definitely enjoyed reading it, you can be
  a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back down the road.
  I want to encourage one to continue your great writing, have a nice morning!

 91. I?m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog
  that?s equally educative and amusing, and without a doubt,
  you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough
  people are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my search for something concerning this.

 92. Hey there I am so thrilled I found your weblog,
  I really found you by mistake, while I was searching on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to
  say cheers for a remarkable post and a all round exciting blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment
  but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read more, Please do keep up the awesome
  job.

 93. You really make it seem really easy with your presentation however I to find this matter to be actually something that I believe I’d by no
  means understand. It sort of feels too complex and very broad for me.
  I am having a look ahead for your next submit, I will try to get
  the hold of it!

 94. Thank you for another wonderful article. Where
  else may anyone get that kind of info in such a perfect manner of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the look for such info.

 95. Hiya! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a
  blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same topics
  as yours and I think we could greatly benefit from each other.

  If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog
  by the way!

 96. That is really interesting, You’re an excessively professional blogger.
  I have joined your feed and look forward to in the hunt for more of your magnificent post.

  Also, I’ve shared your site in my social networks!

 97. I was very happy to find this website. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!!
  I definitely enjoyed every part of it and I have you saved as a
  favorite to check out new stuff in your blog.

 98. Hiya! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly? My site
  looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to
  find a template or plugin that might be able to resolve this
  issue. If you have any suggestions, please
  share. With thanks!

 99. I simply wanted to write down a small comment so as to thank you for some of the wonderful points you
  are giving out on this website. My time-consuming internet investigation has at the end been paid with
  really good information to share with my co-workers. I ‘d tell you that most of us site visitors are undeniably lucky to exist
  in a wonderful place with many special people with beneficial ideas.

  I feel truly fortunate to have used your entire site and look forward to really more brilliant times
  reading here. Thank you once again for all the details.

 100. I?m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that?s both equally educative and interesting, and let
  me tell you, you’ve hit the nail on the head.

  The issue is something not enough people are speaking intelligently about.

  I’m very happy that I found this during my search for something relating to this.

 101. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing
  this site. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also.
  In fact your creative writing skills has inspired me to
  get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings fast.

  Your write up is a good example of it.

 102. Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any recommendations?

 103. Hi there just wanted to give you a brief heads up and
  let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same
  results.

 104. Please let me know if you’re looking for a
  article writer for your blog. You have some really good posts and I believe I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please send me an e-mail if interested. Thanks!

 105. I would like to consider the opportunity of saying thanks
  to you for your professional advice I have
  enjoyed browsing your site. I’m looking forward to the commencement of my college research and the general
  prep would never have been complete without coming to
  your web site. If I might be of any help to others, I’d personally be delighted to
  help by way of what I have learned from here.

 106. Hello! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My web site looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to
  find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any recommendations, please share.

  Appreciate it!

 107. Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my
  iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing blog!

 108. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader
  entertained. Between your wit and your videos, I was
  almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Fantastic job. I really loved what you had to say, and
  more than that, how you presented it. Too cool!

 109. Hi there, I found your site via Google at the same time
  as searching for a comparable subject, your site got here up,
  it appears to be like good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there, just turned
  into aware of your blog via Google, and found
  that it’s really informative. I’m going to be careful for brussels.
  I’ll be grateful for those who continue this in future.
  A lot of other folks will probably be benefited from your writing.

  Cheers!

 110. Hi are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do
  you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 111. You can certainly see your skills within the work you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 112. Great goods from you, man. I have be mindful your stuff prior to and you are just extremely fantastic.
  I really like what you’ve got right here, really like what you’re stating and the way in which wherein you are saying it.
  You’re making it entertaining and you still take care of to stay it
  wise. I cant wait to learn far more from you. That is
  really a wonderful website.

 113. Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website,
  how could i subscribe for a blog website? The account aided me a appropriate deal.
  I were a little bit familiar of this your broadcast provided shiny clear idea.

 114. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw
  away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us
  something informative to read?

 115. I enjoy you because of every one of your hard work
  on this web page. Debby take interest in making time for investigation and it’s really obvious why.
  Almost all learn all relating to the powerful medium you convey precious guidelines
  on the web blog and as well cause participation from people on the area
  of interest so our own simple princess is truly studying a lot.
  Enjoy the remaining portion of the new year.
  You have been performing a stunning job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I’m
  really impressed with your writing talents and also with the format on your blog.
  Is this a paid subject matter or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice high quality writing, it’s rare to peer a nice weblog like this one
  nowadays.

 116. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this
  website, since I experienced to reload the
  website lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage
  your quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and
  could look out for a lot more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again soon..

 117. What i don’t realize is in truth how you’re no longer actually much
  more well-liked than you might be now. You’re so intelligent.
  You recognize thus significantly with regards to this matter,
  produced me for my part believe it from a lot of numerous angles.
  Its like men and women aren’t interested except it is one thing to do with Woman gaga!
  Your personal stuffs outstanding. All the time care for it up!

 118. I do not leave a comment, but after reading a
  great deal of comments on this page Напротехнологія в сучасному лікуванні гінекологічних
  та репродуктивних розладів: український досвід
  перших 5 років – Асоціація Лікарів Католиків.
  I actually do have a few questions for you if you don’t mind.
  Could it be only me or do a few of the remarks appear like they are coming from brain dead folks?
  😛 And, if you are writing at additional online social
  sites, I would like to follow anything fresh you have to post.

  Could you post a list of the complete urls of all your social
  community sites like your twitter feed, Facebook page or
  linkedin profile?

 119. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and
  i was just curious if you get a lot of spam feedback?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 120. My brother recommended I might like this blog. He was totally right.
  This publish truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent
  for this information! Thanks!

 121. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish
  only about gossips and internet and this is really annoying.

  A good site with interesting content, that is what I need.

  Thank you for keeping this web site, I will be visiting it.
  Do you do newsletters? Can not find it.

 122. You could certainly see your skills in the work you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to
  mention how they believe. All the time go after your heart.

 123. Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a weblog web site?
  The account aided me a applicable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent idea.

 124. Great ? I should certainly pronounce, impressed with your web
  site. I had no trouble navigating through all tabs and related
  info ended up being truly easy to do to access. I recently found what
  I hoped for before you know it in the least.
  Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web
  site theme . a tones way for your customer to
  communicate. Excellent task.

 125. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 126. Howdy very nice website!! Guy .. Excellent .. Amazing ..

  I’ll bookmark your blog and take the feeds also?I’m happy to
  find numerous useful info right here in the submit, we want work out extra techniques in this regard,
  thank you for sharing.

 127. Hey there would you mind letting me know which web host you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good hosting provider at a fair price?
  Kudos, I appreciate it!

 128. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 129. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 130. Pretty portion of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get
  in fact enjoyed account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you get right of entry to persistently fast.

 131. Hi there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it’s really informative. I am gonna watch
  out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 132. Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very helpful info specifically the ultimate phase
  🙂 I care for such info much. I used to be seeking this certain information for a long time.

  Thanks and good luck.

 133. I’m not positive where you are getting your information, however good topic.
  I needs to spend a while learning more or working out more.
  Thanks for wonderful info I was looking for
  this information for my mission.

 134. Pretty component to content. I just stumbled upon your website
  and in accession capital to say that I acquire in fact loved account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your feeds or even I
  success you get right of entry to persistently
  fast.

 135. I do not leave a comment, but I looked at some of the comments on Напротехнологія в сучасному лікуванні гінекологічних та репродуктивних розладів:
  український досвід перших 5 років –
  Асоціація Лікарів Католиків.

  I do have some questions for you if you don’t mind. Could it be simply me or does it
  look like some of these remarks look like they are written by brain dead
  individuals? 😛 And, if you are writing on additional sites, I would like to keep up with everything fresh you have to post.
  Could you list of every one of all your social community sites
  like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

 136. Hey there great website! Does running a blog similar to this take a great deal of work?
  I have virtually no expertise in computer programming however I had been hoping
  to start my own blog in the near future. Anyways, if you
  have any recommendations or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic however I simply needed to ask.

  Appreciate it!

 137. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and
  wanted to mention that I have truly enjoyed browsing your weblog
  posts. In any case I’ll be subscribing for your rss feed and I’m hoping you
  write again soon!

 138. I don’t even know the way I ended up right here, however I thought this
  submit was once good. I do not realize who you are but definitely
  you are going to a well-known blogger should you aren’t already.
  Cheers!

 139. I’m truly enjoying the design and layout of
  your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here
  and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Fantastic work!

 140. Hey there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and
  personally recommend to my friends. I’m confident they will be
  benefited from this web site.

 141. Appreciating the persistence you put into your site and detailed information you present.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed
  information. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding
  your RSS feeds to my Google account.

 142. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am worried
  about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 143. I?m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on.
  Cheers

 144. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful.
  I actually like what you have acquired here, certainly like what you are
  saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of
  to keep it sensible. I cant wait to read far more from you.
  This is really a tremendous website.

 145. My partner and I stumbled over here from a different page
  and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to finding out about your web page repeatedly.

 146. I’m now not sure the place you’re getting your info, however great topic.
  I must spend some time finding out more or figuring out more.

  Thank you for fantastic info I was looking
  for this information for my mission.

 147. I wanted to follow up and allow you to know how much I loved discovering your web blog
  today. We would consider it an honor to work at my company and be able to make real use of the
  tips shared on your web-site and also be involved in visitors’ remarks
  like this. Should a position associated with
  guest writer become on offer at your end,
  remember to let me know.

 148. I?m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog
  that?s both educative and interesting, and without a doubt, you have hit
  the nail on the head. The issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this in my search for something concerning this.

 149. I was just searching for this information for a while.
  After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site.
  I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this
  kind of informative web sites in top of the
  list. Usually the top web sites are full of garbage.

 150. I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did,
  the internet will be a lot more useful than ever before.

 151. I actually still can not quite feel that I could always
  be one of those studying the important ideas found on your
  site. My family and I are sincerely thankful on your generosity and for
  providing me the possibility to pursue the chosen profession path.
  Many thanks for the important information I obtained from your web-site.

 152. I am really enjoying the theme/design of your site.

  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any solutions to help fix this problem?

 153. Hi there! This post couldn’t be written any better!
  Looking at this post reminds me of my previous
  roommate! He constantly kept talking about this.

  I most certainly will send this post to him. Pretty sure he’ll
  have a great read. Thanks for sharing!

 154. I enjoy you because of your whole efforts on this site.

  My aunt take interest in conducting research and
  it’s easy to see why. My spouse and i learn all
  concerning the compelling means you offer functional guidance on the blog and as well as improve response from website visitors on that area of interest
  so my princess is actually learning a great deal.
  Enjoy the rest of the new year. You are performing a superb job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I am really inspired together with your writing
  talents as smartly as with the layout in your blog. Is this a paid theme or did you modify
  it your self? Either way keep up the nice quality writing, it’s uncommon to see a nice weblog like this one today.

 155. hello there and thank you for your information ?
  I have certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical points using this website, as I experienced to reload the site
  lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining,
  but sluggish loading instances times will very
  frequently affect your placement in google and could damage your
  high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I?m adding this RSS to my e-mail
  and can look out for much more of your respective fascinating content.
  Ensure that you update this again very soon..

 156. Thank you so much pertaining to giving us an update on this theme on your blog.
  Please realise that if a new post appears or when any variations occur about the
  current submission, I would be considering reading
  more and learning how to make good use of those strategies you
  talk about. Thanks for your time and consideration of people by making this website
  available.

 157. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this sort of area .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Studying this information So i’m glad to exhibit that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out
  just what I needed. I such a lot certainly will make certain to don’t overlook this site and give it a glance on a
  continuing basis.

 158. Hi would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster
  then most. Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price?

  Many thanks, I appreciate it!

 159. Hi there! This blog post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I will send this information to him.
  Fairly certain he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!

 160. I am not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking for this info for my
  mission.

 161. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your blog on my iphone during
  lunch break. I love the info you present here and
  can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed
  at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyways, awesome blog!

 162. Right here is the perfect webpage for everyone who would like to find out about this topic.
  You know so much its almost hard to argue with you (not that
  I actually would want to?HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic
  that’s been discussed for many years. Wonderful stuff,
  just wonderful!

 163. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type
  on a variety of websites for about a year and am
  nervous about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?

  Any help would be really appreciated!

 164. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for
  me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?

  Superb work!

 165. Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually recognize what
  you are speaking approximately! Bookmarked.
  Please also discuss with my site =). We may have a hyperlink exchange arrangement
  among us!

 166. Good site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written.
  I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made.

  I have subscribed to your RSS which must do the trick!
  Have a nice day!

 167. I and also my buddies ended up examining the best
  strategies located on your web blog while then got a horrible feeling I had not thanked you for those secrets.
  All the people came certainly warmed to see them and already have without a doubt been using them.
  Appreciate your genuinely simply thoughtful and for choosing this form of high-quality resources most
  people are really needing to know about. Our own honest apologies for
  not expressing gratitude to you earlier.

 168. I’m commenting to make you be aware of what a amazing experience our girl gained going through your
  site. She came to find too many details, which included what it’s like to possess an ideal
  helping heart to make men and women effortlessly have an understanding of various impossible
  issues. You truly surpassed her expectations. Thanks for giving
  those essential, healthy, explanatory and also cool tips on this topic to Gloria.

 169. Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and
  checking back often!

 170. Thank you for your blog post. Brown and I are actually saving for our new
  ebook on this issue and your article has made
  us all to save money. Your thinking really solved all our issues.
  In fact, greater than what we had acknowledged just before we found your great blog.
  My partner and i no longer have doubts and a troubled mind because you have really attended to our needs here.
  Thanks

 171. Thanks a lot for giving everyone an extremely marvellous opportunity to read critical reviews from this blog.

  It is usually very nice plus jam-packed with amusement for
  me personally and my office friends to search your
  site on the least three times a week to read the fresh issues you
  have got. Not to mention, I am also actually amazed considering
  the wonderful things you serve. Some 2 ideas on this page are truly the most beneficial
  I’ve had.

 172. Thanks for some other wonderful post. Where else may anyone get that kind of information in such an ideal manner of writing?

  I’ve a presentation subsequent week, and I am
  at the look for such information.

 173. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright
  violation? My website has a lot of unique content I’ve either
  authored myself or outsourced but it looks like a
  lot of it is popping it up all over the web without
  my authorization. Do you know any ways to help prevent content from being stolen? I’d really appreciate it.

 174. Unquestionably consider that which you stated.

  Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing
  to consider of. I say to you, I definitely get annoyed even as other folks think
  about worries that they just don’t know about. You managed
  to hit the nail upon the top as neatly as outlined out the
  whole thing without having side-effects , other people could
  take a signal. Will likely be back to get more. Thank you!

 175. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog is in the very same area of interest as yours and my
  visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here.

  Please let me know if this alright with you. Thanks!

 176. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s
  both equally educative and engaging, and without a doubt,
  you have hit the nail on the head. The problem is an issue that
  not enough folks are speaking intelligently about.
  I am very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.

 177. Good post and straight to the point. I am not sure if this
  is truly the best place to ask but do you people have any ideea where to get some
  professional writers? Thanks 🙂

 178. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide
  credit and sources back to your webpage? My website is in the very
  same area of interest as yours and my visitors would really
  benefit from a lot of the information you present here.

  Please let me know if this ok with you. Thank you!

 179. Good web site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified
  whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your feed which must
  do the trick! Have a nice day!

 180. I?m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that?s
  both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something too few men and women are
  speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my
  search for something concerning this.

 181. Thanks for finally writing about >Напротехнологія в
  сучасному лікуванні гінекологічних та
  репродуктивних розладів: український досвід перших
  5 років – Асоціація Лікарів Католиків <Liked it!

 182. Thanks a ton for being my coach on this subject matter.
  My spouse and i enjoyed your current article greatly and most of all liked how you handled the issues I considered
  to be controversial. You’re always incredibly kind towards
  readers like me and assist me to in my living. Thank you.

 183. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity
  on your post is simply nice and i can suppose you are knowledgeable in this subject.
  Well together with your permission allow me to take hold of your RSS feed to keep
  up to date with coming near near post. Thanks one million and please
  continue the gratifying work.

 184. Сповіщення: Google
 185. Сповіщення: best thrusting dildo
 186. Сповіщення: phone repair near me
 187. Сповіщення: porn
 188. Сповіщення: houses for sale belpre ohio
 189. Сповіщення: online shopping haul
 190. Сповіщення: canadapharmacy.com
 191. Сповіщення: home made pussy
 192. Сповіщення: cz scorpion evo 3 for sale
 193. Сповіщення: buy virtual card
 194. Сповіщення: maltepe escortlar
 195. Сповіщення: buy sig sauer guns online
 196. Сповіщення: healthplanscanada.ca
 197. Сповіщення: best delta 8 gummies
 198. Сповіщення: fix broken iphone screen
 199. Сповіщення: most realistic dildo
 200. Сповіщення: kratom powder for sale
 201. Сповіщення: best sex toys
 202. Сповіщення: A line hair cut in Irvine
 203. Сповіщення: prostate vibrator
 204. Сповіщення: spanish mackerel for sale
 205. Сповіщення: GOLDEN RETRIEVER PUPPIES FOR SALE
 206. Сповіщення: Guns for Sale
 207. Сповіщення: Gladiatus Server 9 Login
 208. Сповіщення: buy kratom
 209. Сповіщення: buy real Instagram likes
 210. Сповіщення: best delta 8
 211. Сповіщення: best delta 8 THC vape cartridges
 212. Сповіщення: cell phone repair mission Viejo
 213. Сповіщення: weed gummies
 214. Сповіщення: Observer
 215. Сповіщення: bachelor's degree
 216. Сповіщення: makeup tutorial using sex toys
 217. Сповіщення: BUY SHARKLATO RUNTZ ONLINE
 218. Сповіщення: marijuana dispensaries
 219. Сповіщення: marijuana dispensaries near me
 220. Сповіщення: buy weed online
 221. Сповіщення: albino a+
 222. Сповіщення: Ruger Firearms For Sale
 223. Сповіщення: Ruger Handguns
 224. Сповіщення: moving company
 225. Сповіщення: Glock Guns for sale
 226. Сповіщення: Best Restaurant Parksville
 227. Сповіщення: vip escort
 228. Сповіщення: pharmacy in canada
 229. Сповіщення: Sig Romeo 1
 230. Сповіщення: Vape Carts For Sale
 231. Сповіщення: Cross Trainer
 232. Сповіщення: whole alligator meat for sale
 233. Thanks for every other informative web site.
  Where else may I am getting that kind of information written in such
  a perfect approach? I have a venture that I’m simply
  now operating on, and I’ve been at the look out for such information.

 234. Сповіщення: insulated shed
 235. Сповіщення: sex3rabic
 236. Сповіщення: software buy
 237. Сповіщення: Guns For Sale Online
 238. Сповіщення: Canada pharmacy
 239. Сповіщення: buy weed Indiana
 240. Сповіщення: buy glo carts
 241. Сповіщення: spiritual healing
 242. Сповіщення: Crack For Sale
 243. Сповіщення: Pc hilfe bubikon
 244. Сповіщення: Female Sexual Problems
 245. Сповіщення: butterfly toy for women
 246. Сповіщення: sex stories audio
 247. Сповіщення: istanbul escort bayan
 248. Сповіщення: Buy Ecstasy Pills Online
 249. Сповіщення: happyluke
 250. Сповіщення: adam and eve online store
 251. Сповіщення: cleaning pvc sex toys
 252. Сповіщення: istanbul escort
 253. Сповіщення: bostanci escort
 254. Сповіщення: Microdose Capsules
 255. Сповіщення: squirting dildo
 256. Сповіщення: mersin escort
 257. Сповіщення: Vietnamese Food Nanaimo
 258. Сповіщення: vibrating prostate massagers
 259. Сповіщення: powerful vibrator
 260. Сповіщення: oxygen concentrator Lebanon
 261. Сповіщення: about
 262. Сповіщення: lottovip
 263. Сповіщення: ground leases
 264. Сповіщення: lottovip สมัคร
 265. Сповіщення: ruay lotto
 266. После того как пользователь загрузил
  на свой смартфон приложение, ему необходимо зайти в настройки устройства
  и найти вкладку “Безопасность”.

 267. Сповіщення: prostate milking toys
 268. Сповіщення: realistic masturbator
 269. Сповіщення: how to masturbate using a dildo
 270. Сповіщення: سایت شهوانی
 271. Сповіщення: Diablo strain
 272. Сповіщення: otele gelen escort
 273. Сповіщення: 99defi p2p network
 274. Сповіщення: reliable car transport
 275. Сповіщення: site de streaming
 276. Сповіщення: french streaming
 277. Сповіщення: film streaming
 278. Сповіщення: sites para ver futebol
 279. Сповіщення: Trade popular cryptocurrency
 280. Сповіщення: twitter download video
 281. Сповіщення: best male masturbator
 282. Сповіщення: top facts about sex
 283. Сповіщення: masturbation men
 284. Сповіщення: penis ring review
 285. Сповіщення: thrusting rabbit toy
 286. Сповіщення: realistic masturbator
 287. Сповіщення: w88club
 288. Сповіщення: best in ottawa
 289. Сповіщення: sri chaitanya parents login
 290. Сповіщення: smith and wesson m&p 15-22 for sale
 291. Сповіщення: 메이저놀이터
 292. Сповіщення: 머니상
 293. Сповіщення: русские книги в сша
 294. Сповіщення: uganda safari murchison falls safari
 295. Сповіщення: durex
 296. Сповіщення: big chief apple jack
 297. Сповіщення: Umbrella cockatoo for sale
 298. Сповіщення: Chihuahua Puppies For Sale near me
 299. Сповіщення: ADDERALL FOR SALE
 300. Сповіщення: Peel Hall Primary School
 301. Сповіщення: best pharmacy online
 302. Сповіщення: clit sex toys
 303. Сповіщення: best male sex toy
 304. Сповіщення: برنامج تروكولر
 305. Сповіщення: aranżacja wnętrz Gdynia
 306. Сповіщення: free download for windows 10
 307. Сповіщення: pc games for windows 7
 308. Сповіщення: free download for windows 10
 309. Сповіщення: games for laptop download
 310. Сповіщення: games for pc download
 311. Сповіщення: apps for pc download
 312. Сповіщення: www mp3 juice
 313. Сповіщення: pc apk free download for windows
 314. Сповіщення: Monkeys For Sale
 315. Сповіщення: Agence de communication parisienne
 316. Сповіщення: IT Services Somerset
 317. Сповіщення: Buy Guns Online
 318. Сповіщення: GOLF CARTS FOR SALE
 319. Сповіщення: Livestock for sale
 320. Сповіщення: 3 day Amboseli national park safari
 321. Сповіщення: Macbook pro akku tauschen schmerikon
 322. Сповіщення: go Africa tours
 323. Сповіщення: FARMING EQUIPMENT FOR SALE IN KZN
 324. Сповіщення: best doc johnson sex toys
 325. Сповіщення: shipping containers for sale
 326. Сповіщення: Serengeti African safari
 327. Сповіщення: ارقام بنات
 328. Сповіщення: aromatherapy oils
 329. Сповіщення: website
 330. Сповіщення: lowes kronos login
 331. Сповіщення: Buy Ketamine online
 332. Сповіщення: THC PUFF BAR
 333. Сповіщення: savage impulse hog hunter 300 win
 334. Сповіщення: remington v3 realtree timber
 335. Сповіщення: sig p320
 336. Сповіщення: sig p938 academy
 337. Сповіщення: mossberg mvp patrol
 338. Сповіщення: pentobarbital for sale
 339. Сповіщення: Stiiizy Vape Carts
 340. Сповіщення: magic mushrooms
 341. Сповіщення: magic mushrooms
 342. Сповіщення: background check website
 343. Сповіщення: buy top shelf weed online
 344. Сповіщення: skywalker og brass knuckles
 345. Сповіщення: beretta 85fs cheetah for sale
 346. Сповіщення: marble fox for sale
 347. Сповіщення: ROVE CARTRIDGES
 348. Сповіщення: s&w 642 for sale
 349. Сповіщення: costco gaming chairs
 350. Сповіщення: exotic weed
 351. Сповіщення: Fennec Fox for Sale
 352. Сповіщення: Travelmonke Uganda Tours and Travel
 353. Сповіщення: nautilus counters
 354. Сповіщення: Vertise
 355. Сповіщення: G26 SUBCOMPACT | 9X19MM
 356. Сповіщення: Beretta Sako S20 Precision
 357. Сповіщення: learning stocks
 358. Сповіщення: buy dexedrine online
 359. Сповіщення: RissMiner
 360. Сповіщення: Slinfold CofE Primary School
 361. Сповіщення: Buy Sig Sauer Guns Online
 362. Сповіщення: dizziness
 363. Сповіщення: bitcoin
 364. Сповіщення: where did the dab come from
 365. Сповіщення: Kenya safari family holidays
 366. Сповіщення: Uganda Safari
 367. Сповіщення: savage grow plus results
 368. Сповіщення: beretta guns for sale
 369. Сповіщення: sig sauer handguns
 370. Сповіщення: otelde sikin beni
 371. Сповіщення: male masturbator
 372. Сповіщення: masturbators
 373. Сповіщення: remington v3 timber
 374. Сповіщення: srpc93
 375. Сповіщення: buy raw garden cartridges online
 376. Сповіщення: MUT
 377. Сповіщення: happyLuke
 378. Сповіщення: buying counterfeit money online
 379. Сповіщення: mango juul pod for sale
 380. Сповіщення: best testosterone booster
 381. Сповіщення: Rent a car Bar
 382. I have to thank you for the efforts you have put in writing this site.
  I am hoping to check out the same high-grade
  blog posts by you later on as well. In fact, your creative
  writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 383. Сповіщення: Buy Alza Concerta Online
 384. Сповіщення: buy youtube subscribers
 385. Сповіщення: Bitcoin Mining Rig
 386. Сповіщення: CableFreeTV
 387. Сповіщення: Buy Runtz Kush
 388. Сповіщення: Uganda Gorilla Trekking Budget
 389. Сповіщення: www.happyruck.com
 390. Сповіщення: TÜM HABERLER
 391. Сповіщення: www.happyruck.com
 392. Сповіщення: virtual card buy with bitcoin
 393. Сповіщення: powtoon alternatives
 394. Сповіщення: skywalker og brass knuckles
 395. Сповіщення: hennessy pure white for sale
 396. Сповіщення: affiliate marketing millionaire
 397. Сповіщення: buy ruger guns online
 398. Сповіщення: ecigarettes for sale
 399. Сповіщення: portable power station for traveling
 400. Сповіщення: solar powered generator
 401. Сповіщення: best solar panel kits
 402. Сповіщення: lord of shanghai
 403. Сповіщення: Harlal School of Law
 404. Сповіщення: goal
 405. Сповіщення: Buy Asenlix 30mg
 406. Сповіщення: sex toy kit
 407. Сповіщення: Magic Mushroom Spores
 408. Сповіщення: walther ppq m2 45 for sale
 409. Сповіщення: browning micro midas 20 gauge
 410. Сповіщення: Daily CBD
 411. Сповіщення: beretta 92fs inox
 412. Сповіщення: buy real registered drivers license
 413. Сповіщення: buy sodium pentobarbital
 414. Сповіщення: where to buy e-cigarettes online usa
 415. Сповіщення: Buy 5L GBL
 416. Сповіщення: kimber handguns
 417. Сповіщення: call girls
 418. Сповіщення: Godfather Og strain
 419. Сповіщення: ri3284 n
 420. Сповіщення: kimber 1911 rapide black ice reviews
 421. Сповіщення: stiiizy pen
 422. Сповіщення: colt cobra 38 special p
 423. Сповіщення: sig p938
 424. Сповіщення: 2cb synthesis
 425. Сповіщення: stiizy battery
 426. Сповіщення: food delivery restaurants
 427. Сповіщення: runger guns for sale europe
 428. Сповіщення: tristar krx tactical for sale
 429. Сповіщення: zip 22 for sale
 430. Сповіщення: uca.com.vn
 431. Сповіщення: apkpure
 432. Сповіщення: lsd for sale usa
 433. Сповіщення: buy gbl online usa
 434. Сповіщення: gbl for sale
 435. Сповіщення: Buy Xanax Online
 436. Сповіщення: How to Use Paint Sprayer
 437. Aw, this was an extremely good post. Spending
  some time and actual effort to create a great article…
  but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t
  seem to get nearly anything done.

 438. Сповіщення: premium cigars for sale
 439. Сповіщення: glo extract cartridges
 440. Сповіщення: online software
 441. Сповіщення: ruger mark iv purple
 442. Сповіщення: best g spot vibrator
 443. Сповіщення: best clit vibrator
 444. Сповіщення: big dildo
 445. Сповіщення: buy eu driving licence online
 446. Сповіщення: university
 447. Сповіщення: siskiu t8 for sale
 448. Сповіщення: clitoral vibrator review
 449. Сповіщення: invicta hydromax watch
 450. Сповіщення: beretta 1301 gen 2
 451. Сповіщення: krt disposable
 452. Сповіщення: krt cart
 453. Сповіщення: best crypto mining software
 454. Сповіщення: krt cart
 455. Сповіщення: Springfield Armory 911 for sale

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.