У відповідь на інформацію та дискусію Богдана Чолія та Володимира Семеніва ” Українське лікарське товариство ві Львові” на “фейсбуку” я, як Президент АЛК можу сказати: може це і правда, може дещо перебільшена ситуація, але , на жаль, в українській медицині все може бути з багатьох причин. Рекомендую всім лікарям та медпрацівникам,  незалежно від віроісповідання, уважно прочитати та використовувати в своїй праці “Християнську етику для медпрацівників” та дотримуватись “Етичного кодексу лікаря”.

Надзвичайно важливо, коли людина визнає, що певні речі, які чинила у житті раніше, не були добрими і тепер вирішить ніколи більше не грішити. Саме тому Ісус Христос прийшов на землю – щоб звільнити людину від гріховного бруду, щоб спасти і подати їй щастя у земному і вічному житті.

Під час навчання у медичних навчальних закладах, на факультетах чи аспірантурі, часто навчали неправильно і це справді мусить закінчитися. Нам необхідні медичні працівники, які поважатимуть Божий порядок і Божий закон, а це включає пошану до життя людини і до її гідності.

Отож, необхідно:

 • відразу перестати грішити і спробувати виправити наслідки дотеперішніх гріхів;
 • збагнути свої помилки і відректися від них;
 • відректися сатани і його спокус;
 • відмежуватися від усього, що противиться Божому закону, навіть і тоді, коли б воно виходило від тих, які знаходяться на стратегічно важливих становищах і мають дуже “голосні” титули;
 • прийняти Ісуса Христа, який є нашим єдиним Спасителем і Відкупителем, Дорогою, Правдою і Життям;
 • покаятися і приступити до Святої Тайни Покаяння перед священиком, який має право відпускати гріхи розкаяному грішникові у Боже ім’ я.

Господь Бог не хоче смерті грішника, але щоб навернувся і осягнув спасіння.

Виклики совісті

Щоб бути чесними, мусимо попрацювати над правильним формуванням совісті і зберігати її чистою. А це означає, що не сміємо бути співучасниками жодного гріха. Не можемо бути “роботами”, які виконують неморальні вимоги. Кожний з нас має свою душу, яку необхідно спасти.

Існує досить багато нагод, при яких медичні працівники перебувають у спокусі згрішити невідповідною поведінкою щодо пацієнтів, щодо решти медичних працівників, щодо суспільства в цілому, а навіть і непошаною свого власного духовного і тілесного життя. У цьому короткому викладі згадаємо лишень деякі можливості.

Необхідно наголосити, що важкими гріхами являються активна і пасивна евтаназія, загроза життю і здоров’ю госпітальними інфекціями через недотримування правил асепсії, блудність, перелюб, контрацепція, стерилізація, вбивство людини від самого зачаття і надалі, штучне запліднення, при якому відбувається зачаття без специфічного акту шлюбної любові, напр., інсемінації і запліднення в епруветі. Не сміється поводити пренатальні діагностики (як напр. амніоцентез), мета яких – полювання на хворих ненароджених дітей для їхнього вбивства.

НІ вбивству!

Сили зла поширили технологію вбивання. Під час прийняття усіх видів таблеток, так званих “протизаплідних”, все ж не рідко відбувається овуляція і зачаття. У такому випадку дитина найчастіше умирає від голоду, тому що таблетки сушать залози і зменшують кількість їжі (глікогену) у слизовій оболонці матки.

Затримка менструації говорить про те, що дитина все ж вижила. Аборт не дозволено робити й у цьому випадку.

Жінки, що приймають таблетки, частіше інших хворіють на рак грудей, шкіри і матки, схильні до інсультів та інфарктів, запалення вен з тромбами, що можуть викликати емболію, виникає ушкодження печінки і зорового нерва, слабшає імунітет і т.д. Таблетки не є вирішенням проблеми нерегулярного менструального циклу.

Незважаючи на будь який вид спіралі зачаття відбувається в середньому кілька разів на рік, але спіраль не дозволяє дитині імплантуватися і вона, найчастіше, гине. Якщо відбувається затримка менструації, то це значить, що дитина все таки вижила. Треба зберегти їй життя. Спіраль перетворює здорову жінку в хвору (запалення і нагноєння в матці, яйцеводах, черевній порожнині, кровотечі, болі, недокрів’я…).

Зачаття відбувається і під час прийняття більшості інших так званих “контрацептивних” засобів, але і ці речовини автоматично вбивають дитину в перші дні.

Вбили цій маленькій дитині тіло, але її душа і далі жива і очікує Божого суду.

На початку вагітності жінка не зауважує на собі ніяких знаків, що під її серцем вже живе син чи донечка. Тим більше в період між зачаттям і затримкою менструації. Однак, мусимо берегти життя та здоров’ я також тих дітей, які ще від нас “приховані”.

Зрозуміло, що не можна усувати матку, якщо є тільки можливість, що у ній знаходиться жива дитина. Існує ціла низка інших операцій, діагностичних процедур, перед проведенням яких необхідно впевнитися, що в тілі жінки немає живого дитятка, щоб його не вбити чи йому не зашкодити. Як порівняння, можна сказати, що не допущено руйнувати будинок, поки існує ймовірність, що в ньому всередині є хтось живий.

До зіпсутого натовпу, що перед Пилатом вимагав розп’ яття куса Христа, додалися і ті, які вбивають дітей. Адже Ісус сказав: “Істинно кажу вам: усе, що ви зробили одному з моїх братів найменших – ви мені зробили”(Мт 25,40). А нашими найменшими братами чи сестрами є оті маленькі, щойно зачаті діти в будь-якій ситуації.

Юда за жменю срібняків зрадив Ісуса Христа і передав Його вбивцям. Подібні зради існують і між медичними працівниками. Не вірю, що будь-хто з них залишився щасливим з грошима чи чим-небудь іншим, що отримав за виконання гріха.

Про деталі, як то залишаються виклятими з Католицької Церкви ті, які вбили ненароджену дитину, можемо прочитати у Кодексі Канонічного права (Римо-Католицької Церкви, кан. 1389).

Про заборону вбивства, від самого зачаття і далі, навіть, якщо б йшлося про хвору дитину, навіть, якщо б вбивством хтось хотів вилікувати когось іншого, говориться також в Катехизмі Католицької Церкви та в Енцикліках «Людське життя» та «Євангеліє життя». Уп. 73 цієї останньої Святіший Отець папа Іван Павло II каже:

“Уже у Старому Завіті зустрічаємо приклад опору несправедливому розпорядженню влади – і якраз спрямованому проти життя. Єврейські повитухи не скорилися фараонові, котрий наказав забивати всіх новонароджених дітей чоловічої статі: “…Не чинили так, як велів їм єгипетський цар, але залишали при житті хлоп’яток” (Вих 1,17). Треба звернути увагу на глибокий мотив такої поведінки: “Бо боялися ж повитухи Бога” (там же ж). Власне з покори Богу якого належить боятися, висловлюючи визнання Його абсолютної і найвищої влади – людина черпає силу та відвагу протистояти несправедливим людським законам. Це сила і мужність того, хто готовий іти навіть до в’язниці чи загинути від меча, якщо він переконаний, що “тут терпіння і віра святих” (Одкр 13,10).

З боку медпрацівників може бути багато різноманітних загроз і для вже народжених. Особливу небезпеку сьогодні представляють вірусні госпітальні інфекції, як напр. різновиди гепатиту, а дедалі більше присутня і проблема СНІДу. Більшість людей, які носять у собі ці віруси, цього несвідомі, а найбільше з них не мають навіть назовні видимих симптомів. Віруси з їхньої крові та тілесних виділень дуже легко можуть потрапити не тільки на медпрацівників, а й на інших людей, якщо не шануються правила асепсії. Є стоматологи, які, на жаль, тими ж самими нестерильними рукавицями переходять від одних уст до інших чи використовують різноманітні нестерильні інструменти, що є неприпустимо. При підготовці до родів не можна використовувати спільну нестерильну бритву. Такою бритвою чи лезом переноситься не тільки Нитапі раріїота вірус збудник раку матки, який широко розповсюджений по шкірі, але й інші хвороби. Через пошкодження шкіри з’ являється реальна небезпека переносу гепатиту, а навіть і СНІДу. Існує дуже багато прикладів, як подібними способами загрожують своїм пацієнтам не тільки ті, які працюють у хірургічному, а й у інших напрямках медицини. Необхідно наголосити, що кип’ ятіння інструментів не знищує вірусів гепатиту і цього для стерилізації недостатньо.

Небезпека існує і від різних іригаторів, пляшечок чи кришечок до них, які не є стерильними, а деколи видно неозброєним оком, що вони брудні.

Оскільки столик з хірургічними інструментами спочатку не покрито стерильним гумованим полотном, трапляється, що під час операції звичайне полотно намокне від крові чи інших рідин, і тоді збудники хвороб зі стола дифузією через мокре полотно переносяться на інструменти. Небезпека існує і від різних ендоскопічних інструментів, які несумлінні медпрацівники не стерилізують перед використанням для іншого пацієнта.

Недопустимим є також те, щоб старі, бідні і покинуті особи вмирали, бо відповідальні медпрацівники не зайнялися відкриттям хвороби і її лікуванням. Великим злочином є, коли хтось помирає від голоду чи спраги, якоїсь інфекції, сердечної декомпенсації чи іншої хвороби, від якої існують ліки, але їм не подали цього ліку, інфузії, поживи тощо.

Багато людей, які самі не можуть їсти, наприклад, внаслідок інсульту, не померли б з голоду, якщо б їх хтось годував через назогастричний зонд. Деколи людину треба годувати через гастростом. Багато нерухомих чи важкорухомих хворих не захворіли б запаленням легенів чи декубітом, якщо б проводилися відповідні дихальні вправи, якщо б їх більше повертали, якщо б їх переносили, щоб сиділи у фотелю замість постійного лежання.

Не можна проводити жодних інших видів активної та пасивної евтаназії. На старших деколи евтаназійно діють і звичайні седативи, які їх настільки блокують, що вони перестають їсти і пити, рухатися, і тоді настає загроза голоду, спраги, запалення легенів, декубіт тощо.

Очевидним є факт, що без огляду на найбільшу працю медичних працівників для спасіння тілесного життя людини, вона таки наближається до кінця земного шляху. І тоді її треба оточувати любов’ю і увагою, даючи можливість перед смертю помиритися з Господом Богом і людьми, покликати священика, який може уділити їй Святі Тайни.

Заборона контрацепції і стерилізації

Святіший Отець Пій XI у Енцикліці «Чистого подружжя» проти контрацепції і стерилізації написав: (56) “Оскільки деякі, відкрито відступаючи від незмінного і переданого від початку християнського вчення, вважають, що у наші дні потрібно урочисто проголосити інше вчення щодо цього питання, то Католицька Церква, якій сам Бог доручив обов’ язок навчати і захищати чесність та чистоту звичаїв, міцно стоячи посеред моральної руїни, яка її оточує, з метою збереження чистоти шлюбного зв’ язку від цієї огидної плями, піднімає свій голос на знак Божого післанництва та Нашими устами знову проголошує: кожне подружнє єднання, у якому статевий акт намірено позбавлений своєї природної здатності продовження роду, порушує Божий та природний закон, і хто собі таке дозволяє, чинить тяжкий гріх.

Тому на підставі Нашого найвищого авторитету та дорученого нам обов’язку дбати про спасіння усіх душ застерігаємо усіх священиків-сповідників та усіх душпастирів, щоби не дозволяли порученим їм вірним грішити проти такого вагомого Божого Закону; навіть більше, щоби оберігали себе самих від таких згубних вчень, в жодному разі не потураючи їм. А якщо би хтось із сповідників чи душпастирів, нехай Бог цього не допустить, впав сам або ж увів у подібні помилки поручених йому вірних, потвердив їх відкрито чи грішною мовчанкою, нехай знає, що муситиме скласти звіт перед Богом – Найвищим Суддею про зраду Його священної довіри та застосує до себе слова Христові: “…сліпі проводарі сліпих! Коли ж сліпий веде сліпого, обидва впадуть у яму” (Мт 15,4).

У своїй Енцикліці «Людського життя» Св. Отець Павло VI між іншим пише:

“Чесні люди можуть ще краще переконатися у правдивості церковного вчення, коли вони звернуть увагу на наслідки методів штучного регулювання народжень. Передовсім слід задуматись наскільки широкий і легкий шлях відкривається до подружньої невірності і до загального послаблення моральності.

Не потрібно багато досвіду, щоб знати, наскільки слабкою є людина, та щоб збагнути, що людина, особливо молода, настільки вразлива перед спокусами, що вона потребує спонук, щоб дотримуватись морального закону, і що було б безвідповідально полегшувати їй недотримання цього закону.

Так само слід висловити тривогу:

чоловіки, які призвичаїлися до протизаплідних практик, можуть втратити пошану до жінки і, легковажачи її тілесним благом і психічною рівновагою, сприймати її як звичайне знаряддя задоволення своєї похоті, а не як супутницю, яку слід поважати і любити” (17)

Звертаючись до італійського товариства католицьких фармацевтів у 1994 році Папа Іван Павло II, наголосивши на шляхетному мистецтві і традиції фармацевтики, пригадав свою і своїх попередників – Пія XI і Павла VI – промови, які стосуються морального виду цієї професії і сказав: “Не можемо прийняти співпрацю в нападах на життя чи інтегральності людини як одиниці, проти прокреації чи морального і ментального здоров’ я людства… Не можемо у совісті очікувати користі від виробів, які принижують людину”

Якраз контрацепція і стерилізація являються методами, направленими проти прокреації і мають шкідливі наслідки не тільки для душі, а й для тіла і для суспільства. Очевидно, що злодій не тільки той, хто краде, але й той, хто тримає йому драбину.

Ті, які рекламували і розповсюджували презервативи, відповідальні не тільки за допомогу у здійсненні гріхів, між якими блудність, перелюб і контрацепція, а відповідальні за подачу оманливої впевненості, ніби не перенесеться інфекція.

Папська Рада у справах родини через документ “Правда про людську статевість та її суть” говорить: “В цій ситуації батьки повинні також відкидати пропагування так званого “безпечного сексу” чи “безпечнішого сексу”, загрозливу і неморальну політику, яка базується на оманливій теорії про те, що презерватив може захистити від СНІДу”(139).

Існує суттєва різниця між природним методом, який відкриває плідні й неплідні дні у жінки, і контрацепцією і стерилізацією, які є неприпустимими і гріховними. А саме: контрацепція і стерилізація роздвоюють сув’язь, яку Господь Бог передбачив між специфічним шлюбним актом і зачаттям. Природний метод цей завязок не розриває з огляду на те, що подруги цілковито стримуються від шлюбних стосунків у плідний період. А шлюбні стосунки не є необхідні, якщо існує виправдана причина, щоб їх не було. Звичайно, що сексуальне життя взагалі заборонене і перед, і поза шлюбом, який благословить Господь Бог і який тоді триває ціле життя.

Заборона штучних запліднень

У документі «Дар життя» Конгрегації науки віри, який підписав папа Іван Павло II, детально пояснюється, через що неприпустимі і грішні штучні запліднення як от інсемінація і запліднення в епруветі. Між іншим, неморальним способом отримуються сперматозоїди, а зачаття здійснюється без специфічного акту шлюбної любові. Крім того, відомо, що під час зачаття в епруветі в подальших етапах більшість дітей вбивають. На тепер з документу візьмемо лишень коротку цитату: “Тому дитина має право, як ми вже згадали, бути плодом специфічного акту шлюбної Любові своїх батьків, а також має право бути шанованою як особа від моменту зачаття”

Прошу зголоситися, якщо хочете приєднатися до посту і молитовних акцій на захист життів і моральних вартостей, що перебувають під загрозою, за оновлення медицини на християнських фундаментах….

Якщо побачите людину, яка перебуває у спокусі вбити свою ненароджену дитину чи вдатися до якогось грішного акту, порадьте їй порозмовляти з католицьким священиком, щоб вона від цього відмовилась. Католицька Церква розвиває способи подання духовної, дорадчої та матеріальної допомоги.

Доктор мед. Антун Лісец

167 Replies to “Християнська Етика для медперсоналу

 1. I really like what you guys are up too. This type of clever work and reporting!

  Keep up the terrific works guys I’ve included
  you guys to my blogroll.

 2. My brother suggested I might like this website.
  He was entirely right. This post actually
  made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 3. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the
  message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  A great read. I will definitely be back.

 4. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a
  blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit
  the nail on the head. The issue is something that not enough men and women are speaking
  intelligently about. Now i’m very happy that I found this during my search for something concerning this.

 5. Tremendous things here. I am very satisfied to see your
  post. Thank you a lot and I’m taking a look ahead to touch you.
  Will you please drop me a e-mail?

 6. Excellent post. I used to be checking constantly this weblog
  and I’m impressed! Very helpful info particularly the last section :
  ) I care for such information a lot. I was seeking this particular
  info for a very lengthy time. Thanks and good luck.

 7. Hiya very nice web site!! Guy .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds also? I’m glad to
  seek out numerous helpful information right here
  in the put up, we’d like develop extra strategies
  in this regard, thank you for sharing. . . .
  . .

 8. Hi, i think that i saw you visited my web site so i got here to ?return the want?.I am trying to
  find things to improve my website!I guess its adequate to make use of some
  of your ideas!!

 9. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody
  else experiencing issues with your blog. It looks like some
  of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This may be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Many thanks

 10. Howdy! This post couldn?t be written any better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I am going to forward this article to him.
  Fairly certain he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 11. Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so
  she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 12. Howdy very nice website!! Man .. Excellent
  .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?I am satisfied to find a lot
  of helpful information right here within the
  submit, we need develop extra strategies in this regard, thanks for sharing.

 13. I’m not sure exactly why but this blog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 14. My brother recommended I would possibly like this blog. He used to be entirely right.
  This put up truly made my day. You cann’t imagine simply how so much
  time I had spent for this info! Thank you!

 15. Good post. I learn something new and challenging
  on blogs I stumbleupon every day. It will always be
  helpful to read articles from other authors and use something from
  their sites.

 16. It is in point of fact a nice and useful piece of info.
  I’m satisfied that you simply shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for
  sharing.

 17. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was conducting a
  little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I
  stumbled upon it for him… lol. So let me reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your website.

 18. Saya telah telah berselancar online lebih dari 4 jam hari ini, namun saya
  tidak pernah menemukan artikel menarik seperti milik Anda. It is cukup berharga bagi saya.
  Secara pribadi , jika semua pemilik situs
  dan blogger membuat konten yang baik seperti yang Anda lakukan, net akan menjadi lebih
  berguna dari sebelumnya.

 19. Saya telah menjelajah online lebih dari
  3 jam hari ini, namun saya tidak pernah menemukan artikel menarik seperti milik Anda.
  It is cukup berharga bagi saya. Menurut pendapat saya , jika semua webmaster dan blogger membuat konten yang baik seperti
  yang Anda lakukan, web akan menjadi lebih berguna dari sebelumnya.

 20. Saya telah menjelajah online lebih dari 3 jam hari ini, namun saya tidak
  pernah menemukan artikel menarik seperti milik Anda.
  It is cukup berharga bagi saya. Secara pribadi , jika semua webmaster dan blogger membuat konten yang baik seperti yang Anda
  lakukan, net akan menjadi lebih berguna dari sebelumnya.

 21. Thank you, I’ve recently been searching for info approximately
  this topic for ages and yours is the best
  I have came upon so far. But, what concerning the
  bottom line? Are you certain in regards to the source?

 22. Saya akan segera rebut rss feed Anda karena saya tidak bisa
  Saya yakin paragraf ini telah menyentuh semua orang internet, benar-benar rewel pos tentang membangun weblog baru.

 23. Thanks for some other informative web site. The place else could I get that kind
  of info written in such an ideal method? I’ve a undertaking that I am just
  now working on, and I’ve been at the glance out for such information.

 24. I’m not sure exactly why but this weblog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?

  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 25. I have been surfing online more than 2 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours. It’s pretty worth
  enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made
  good content as you did, the internet will be
  a lot more useful than ever before.

 26. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your website?

  My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from
  some of the information you provide here. Please let me know if this alright with you.

  Cheers!

 27. hey there and thank you for your information ?
  I’ve certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this
  site, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently
  affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 28. wonderful publish, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t realize
  this. You must continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 29. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the rewarding
  work.

 30. Saya telah berselancar online lebih dari 4 jam hari ini, namun saya tidak
  pernah menemukan artikel menarik seperti milik
  Anda. It’s cukup berharga bagi saya. Dalam pandangan saya, jika semua pemilik situs dan blogger
  membuat konten yang baik seperti yang Anda lakukan, internet akan menjadi
  a jauh lebih berguna dari sebelumnya.

 31. I am not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 32. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with
  hackers and I’m looking at options for another platform.

  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 33. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having
  a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 34. Thanks , I’ve recently been searching for info approximately this subject for a while and
  yours is the best I have found out so far. But, what in regards to the bottom line?
  Are you positive about the supply?

 35. Hello there! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same
  niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done
  a wonderful job!

 36. Howdy! I know this is sort of off-topic however I had to
  ask. Does managing a well-established blog
  like yours take a lot of work? I’m brand new to writing
  a blog but I do write in my journal daily. I’d like to start a
  blog so I can share my own experience and views online. Please let
  me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog
  owners. Appreciate it!

 37. I would like to express my thanks to you for rescuing me from this circumstance.

  Right after scouting throughout the world wide web and
  getting opinions which were not helpful, I figured my life was gone.
  Being alive minus the approaches to the difficulties you have fixed
  as a result of your main guideline is a serious case, and the kind that could have badly damaged
  my entire career if I hadn’t come across the website. Your primary capability and kindness
  in controlling all the things was priceless. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a point like this.
  I am able to now look ahead to my future. Thank you so
  much for your impressive and results-oriented guide. I will not think
  twice to refer your web site to anybody who wants and needs tips about this subject.

 38. Hey there! This is my first visit to your blog!

  We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding
  job!

 39. You’re so cool! I don’t suppose I have read something like that before.
  So great to discover somebody with unique thoughts on this subject.

  Seriously.. many thanks for starting this up.
  This web site is something that’s needed on the web, someone with a
  little originality!

 40. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing
  your blog posts. After all I’ll be subscribing to
  your feed and I hope you write again soon!

 41. At this time it looks like WordPress is the best blogging platform available right now.

  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 42. Please let me know if you’re looking for a article writer for
  your site. You have some really great articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an email if interested. Thanks!

 43. Hello! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links
  or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

  My blog covers a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.

  If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 44. I was suggested this website by means of my cousin. I am not certain whether or not this submit is
  written by means of him as no one else realize such exact approximately my
  problem. You are incredible! Thanks!

 45. Thanks , I have recently been searching for info approximately this subject for a while and yours is the greatest I have found out till now.

  But, what about the conclusion? Are you certain about the supply?

 46. Hi there would you mind letting me know which hosting
  company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different
  web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price?
  Thanks, I appreciate it!

 47. You could definitely see your skills within the paintings you write.
  The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 48. Fantastic site you have here but I was wondering if you knew of
  any discussion boards that cover the same topics
  talked about here? I’d really like to be a part
  of community where I can get feedback from other experienced people
  that share the same interest. If you have any suggestions,
  please let me know. Thanks!

 49. Thank you for any other informative web site.
  The place else may I am getting that type of information written in such an ideal approach?
  I’ve a mission that I’m just now running on, and I have been at the glance out for such
  information.

 50. Hey there I am so glad I found your website,
  I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous
  post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it
  all at the moment but I have bookmarked it and also added
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great work.

 51. Withh haѵin so much content do you eᴠer run into any issues of plagorіѕm or copyгight infringement?

  My blog has a lot off completely unique content I’ve either aᥙthored myself or outsoirced but it sеems a
  loot of it is poppng iit uⲣ all over tһe weƅ wіthout my
  permission. Do yoս know any solutions too help protеct
  agbainst content frօm being ripped off? Ӏ’d definitely appreciate it.

 52. I am no longer positive where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or working out more.
  Thank you for magnificent information I was searching for this info for my mission.

 53. I keep listening to the rumor lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the
  best site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 54. This is very fascinating, You’re an overly skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look ahead to in quest of more of your fantastic post.
  Additionally, I have shared your website in my social networks

 55. I do believe аll of the ideas you have introɗuϲed inn your post.
  They are really convincing and can definitely work.
  Still, theе posts are very brief for starters. Could you pleease proⅼong them a
  little fгom next time? Thank you ffor the post.

 56. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha
  plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 57. Good day very cool web site!! Man .. Excellent ..
  Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?
  I’m happy to find numerous helpful info right here in the submit,
  we need develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 58. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having problems with your RSS.
  I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it.

  Is there anybody getting the same RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 59. After looking over a few of the blog posts on your
  web site, I honestly appreciate your way
  of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my web site too and let me know what
  you think.

 60. I don’t even understand how I stopped up here, however I thought this post
  used to be great. I don’t understand who you’re however definitely you
  are going to a well-known blogger for those who
  aren’t already. Cheers!

 61. I just wanted to thank you one more time for that amazing website you have
  built here. It’s full of ideas for those who are genuinely interested in that subject, in particular this very post.
  You really are all so sweet and thoughtful
  of others and reading the blog posts is a fantastic delight in my experience.

  And what a generous present! Dan and I really have pleasure
  making use of your recommendations in what we should instead do in a month’s time.
  Our listing is a kilometer long which means your tips will definitely
  be put to good use.

 62. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and interesting,
  and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is something which too few folks are speaking intelligently about.
  I am very happy I stumbled across this in my search for
  something concerning this.

 63. After looking into a few of the articles on your web
  site, I really appreciate your technique of writing a blog.
  I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me how you feel.

 64. Hі there! I could һave sworn I’ve beden to this blog before but after
  reading through some of tthe pst I realized it’s new
  to me. Anyways, I’m definitely happү I found it and
  I’ll be book-marking and checking back frequently!

 65. I have been browsing on-line greater than three hours today, yet I
  by no means discovered any interesting article like yours.
  It is lovely worth sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the net will probably be much
  more useful than ever before.

 66. What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also make comment due
  to this sensible paragraph.

 67. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time
  to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips.

  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 68. naturally like your web site however you need to check the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the truth nevertheless I will surely come again again.

 69. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come
  here and visit more often. Did you hire out a developer to
  create your theme? Excellent work!

 70. Thank you for all of your labor on this site. My daughter really likes doing investigation and it is
  easy to understand why. I learn all of the compelling tactic you give rewarding guides through your blog and
  foster response from the others on the theme and my child has been becoming
  educated a lot of things. Enjoy the remaining portion of
  the year. You are doing a great job.

 71. I’ve been surfing online more than 4 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did,
  the internet will be much more useful than ever before.

 72. I like the helpful info you supply on your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m fairly sure I’ll learn many new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 73. hey there and thank you for your information ? I have certainly
  picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site,
  since I experienced to reload the web site lots of times
  previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and
  can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my email and could look out
  for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon..

 74. We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your site provided us with useful information to work on. You have performed a formidable process and our whole community will likely be thankful to you.

 75. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and amusing, and let me
  tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about.
  I am very happy I came across this in my search for something relating to this.

 76. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 77. I seriously love your website.. Great colors & theme.
  Did you make this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal site
  and would like to know where you got this from or just what the theme is called.
  Many thanks!

 78. Excellent weblog right here! Additionally your site quite a bit up very
  fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your
  associate link to your host? I want my website loaded up as fast as
  yours lol

 79. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did,
  the net will be much more useful than ever before.

 80. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really good articles and I
  feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load
  off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Thanks!

 81. Great post. I was checking constantly this blog and I am
  impressed! Very helpful info specially the last part 🙂
  I care for such information much. I was
  seeking this particular information for a long time.
  Thank you and best of luck. scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 82. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to
  ask if you do not mind. I was curious to know how
  you center yourself and clear your head prior to writing.
  I have had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying
  to figure out how to begin. Any suggestions or
  tips? Cheers!

 83. Howdy! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this
  problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 84. great publish, very informative. I’m wondering why the other specialists of
  this sector do not notice this. You should continue your writing.
  I’m sure, you’ve a great readers’ base already!

 85. I do not even know how I ended up right here, but I assumed this post was
  once good. I don’t realize who you are but certainly you’re going to a
  famous blogger for those who aren’t already. Cheers!

 86. Spot on with this write-up, I seriously believe that this amazing site needs far more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.